Chcą wstrzymania odstrzału dzików. Jest petycja

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W internecie opublikowano petycję w sprawie wstrzymanie odstrzału dzików na terenie miasta. Jej autorem jest Sylwester Jankowski z Partii Zieloni.

Wczoraj informowaliśmy o decyzji podjętej przez prezydenta Michała Zaleskiego dotyczącej odstrzału dzików:

Autorzy petycji zaznaczają, że problem z dzikami nie dotyczy tylko Torunia:

Od lat problem z dziko żyjącymi zwierzętami nasila się. W tym roku podobna sytuacja była w wielu miastach w Polsce i nawet w Europie. W mediach czytamy o dzikach, które zadomowiły się w wielu polskich miastach, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów to tylko przykłady.

Ich zdaniem odstrzał dzików nie jest dobrym rozwiązaniem tej sprawy, zaś dotychczasowe działania Urzędu Miasta były niewystarczające:

Kiedy kilka miesięcy temu pierwsze lochy z młodymi pojawiły się na naszych osiedlach Urząd Miasta liczył, że problem sam minie i to bez dodatkowych kosztów. W tym czasie można było odłowić te dziki i ich młode. Niestety to miało kosztować. To doprowadziło do eskalacji problemu i teraz by było tanio i szybko chce Pan zwyczajnie strzelać do zwierząt w mieście. Jeżeli na Rubinkowie pojawią się sarny czy jelenie też, będzie kazał Pan strzelać.

Sprzeciw wobec działań, jakie są planowane, argumentowany jest dużą liczbą postrzeleń podczas polowań, niebezpieczeństwem związanym z zachowaniem dzika po zranieniu oraz tym, że młode lochy z warchlakami nie będą umiały żyć w lesie, a zamiast tego wracać będą do miejskich śmietników.

Zaproponowano także rozwiązanie alternatywne wobec odstrzału:

Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o wstrzymanie odstrzału dzików na terenie miasta Torunia, oraz powołanie zespołu, który wypracuje inne rozwiązanie, a możliwości są. Niestety miasto musiałoby ponieść koszty.
Etap pierwszy – kampania informacyjna dla mieszkańców by nie dokarmiali dzików.
Etap drugi – codzienne wywożenie zawartości koszy przez MPO.
Etap trzeci – zabezpieczenie śmietników przez dozorców.
Etap czwarty – stopniowe przepłaszanie i wyłapywanie dzików.

Pełny tekst petycji znajduje się na stronie: https://www.petycjeonline.com/petycja_do_prezydenta_miasta_torunia_w_sprawie_wstrzymania_odstrzau_dzikow_na_terenie_torunia

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *