Chcesz oddać krew? Pod Urzędem Marszałkowskim stanie ambulans Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Box2 Wiadomości Województwo box
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

14 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawstwa. Na krew zapotrzebowanie jest zawsze, a trwająca epidemia tylko je zwiększa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy już od 3 lat prowadzi akcję pobierania krwi w ambulansie przed toruńskim Urzędem Marszałkowskim. Najbliższa okazja do oddania krwi będzie już w najbliższy czwartek 18 czerwca.

– Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, w czasie pandemii. Apeluję do wszystkich, którzy mogą oddać krew, by wzięli udział w naszej akcji – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w województwie jest blisko 36 tys. honorowych krwiodawców. 3 lata temu rozpoczęła się comiesięczna akcja poboru krwi pod budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. W zeszłym roku przeprowadzano ją 12 razy, zbierając ponad 100 litrów krwi. Zgłosiło się wtedy łącznie 236 dawców. W tym roku za nami już 4 pobory. W maju krew oddało 28 osób, w tym 4 pierwszy raz. Zebrano blisko 13 litrów krwi.

Ambulans pod Urzędem Marszałkowskim znaleźć można w każdy trzeci czwartek miesiąca między godz. 13:00 i 17:00. Planowane terminy poborów w 2020 roku:

  • 18 czerwca
  • 16 lipca
  • 20 sierpnia
  • 17 września
  • 15 października
  • 12 listopada (wyjątkowo drugi czwartek miesiąca)
  • 17 grudnia.

Epidemia wymusza dodatkowe środki ostrożności, dlatego dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Zachowane zostaną również wszelkie zasady bezpieczeństwa. Nie powinny natomiast zgłaszać się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Aby oddać krew należy być zdrowym i ważyć nie mniej niż 50 kg. Mogą to robić osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), a także nr PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się picie dużej ilości płynów, spożycie lekkiego posiłku, a także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, także dzień wcześniej.

Krew pobierana jest jednorazowym sprzętem. Najpierw trzeba jednak wypełnić kwestionariusz i zarejestrować się. Następnie pobierana jest próbka krwi, odbywa się także badanie lekarskie. Pobór krwi trwa od 5 do 10 minut, po czym następuje 15 minut odpoczynku. Następnie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, w postaci czekolady i soku. Więcej informacji znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *