Chinatown, barwne iluminacje i koncerty. Bella Skyway Festiwal przyciąga tłumy!

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Toruń po raz kolejny stał się świetlną stolicą Polski. Wielkoformatowe mappingi, ogród z 6-metrowym drzewem bonsai czy największe planetarium w kraju to tylko część z wielu atrakcji, jakie do niedzieli 25 sierpnia można podziwiać na terenie toruńskiej starówki.

W tym roku część świetlnych atrakcji zmieniła swoją lokalizację. Spacer śladami światła rozpoczyna się na Rynku Staromiejskim i wiedzie w stronę budynku Urzędu Marszałkowskiego, ul. Gregorkiewicza, Bulwaru Filadelfijskiego, aż po Collegium Maximum i plac Rapackiego. Iluminacje stworzone przez artystów z całego świata przyciągają tłumy mieszkańców i turystów.

– To, jak dużym zainteresowaniem cieszy się festiwal, widać m.in. przy instalacji Chinatown – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród bonsai czy azjatycka strefa gastronomiczna urzekają wielu, co widać po liczbie uczestników trzymających w górze telefony i aparaty. Nie mniej atrakcyjna jest instalacja audiowizualna „Sequence” na budynku Urzędu Marszałkowskiego, której towarzyszy muzyka wykonywana na żywo.

Podobnie jak w latach ubiegłych twórcy wykorzystali do prezentacji swoich pomysłów ścianę Collegium Maximum, na której przygotowali mapping interaktywny. Co to takiego? Artyści zaprosili mieszkańców i turystów do spróbowania swoich sił w grze będącej cyfrową interpretacją motywu „Sądu Ostatecznego”, która wyświetlana jest na uniwersyteckiej fasadzie. Praca zachęca do interakcji poprzez dołączone do niej joysticki. Oparta została o mechanikę klasycznych gier wideo, przede wszystkim kultowego PONG-a. Do graczy należy wybór, po której stronie staną, czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem, czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.

– Mieszkańcy Torunia z pewną dozą nieśmiałości podchodzą do tej atrakcji – dodaje Przemysław Draheim. – Mam nadzieję, że w nadchodzący weekend znajdzie się jeszcze więcej osób, które będą chciały spróbować swoich sił i chwycą za joysticki.

Jedyną płatną atrakcją 11. edycji Bella Skyway Festival jest instalacja „Devotion”, którą oglądać można na Rynku Staromiejskim. Jednorazowo do największego planetarium w Polsce wejść może prawie 300 osób.

Równie dużą popularnością cieszą się instalacje bardziej kameralne, m.in. iluminacja „Quietly speaking colors” na ul. Ciasnej czy „Rainbow Connection” przy Hotelu Bulwar.

W ubiegłym roku Bella Skyway Festival odwiedziła rekordowa liczba widzów. Do Torunia przyjechało ok. 400 tys. osób. Tegoroczną edycję odwiedziło już kilkadziesiąt tysięcy uczestników, jednak organizatorzy największej frekwencji spodziewają się w weekend.

– W tym czasie możliwe są drobne zmiany w organizacji wydarzenia – tłumaczy rzecznik prasowy festiwalu. – Może się zdarzyć, że będzie trzeba chwilę dłużej poczekać na wejście np. do Chinatown, by umożliwić osobom aktualnie zwiedzającym bezpieczne przejście przez instalację. Prosimy więc o wyrozumiałość, ponieważ bezpieczeństwo jest naszym priorytetem.

Dla osób odwiedzających festiwal Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna przygotowały aplikację mobilną, która ułatwi poruszanie się między wszystkimi instalacjami, umożliwiając m.in. włączenie geolokalizacji. Wersja elektroniczna mapy dostępna jest w formie aplikacji dla użytkowników smartfonów z Androidem. Osoby posiadające iPhone’y oraz telefony starszej generacji mogą korzystać z festiwalowych materiałów, wchodząc na stronę www.bellaskyway.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *