Chirurgia wznawia funkcjonowanie. Aktualna sytuacja epidemiczna w Toruniu

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na dzień dzisiejszy w Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zakażenie COVID-19 u 101 osób. Kwarantanną domową objętych jest 925 osób, z których 13 przebywa w kwarantannie zbiorowej. Do zdrowia powróciły cztery osoby, u których wcześniej wykryto koronawirusa. Niestety, 6 zakażonych osób z Torunia i powiatu toruńskiego zmarło.

W czwartek 16 kwietnia do funkcjonowania powrócił Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. W piątek 17 kwietnia ponownie zaczął działać także Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Przypominamy, że urologia i chirurgia były nieczynne przez dwa tygodnie. W Szpitalu Miejskim uruchomione zostały tzw. miejsca obserwacyjne. Nieczynny od 31 marca Oddział Hematologii ma zostać przywrócony do pracy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Na chwilę obecną w Szpitalu Miejskim leczonych jest 60 pacjentów. Pobrano 836 próbek do badań w kierunku koronawirusa, z czego 725 od personelu i 111 od pacjentów. 758 wyników jest ujemnych, 21 próbek czeka na wynik. Zakażonych zostało 51 osób, z których 26 osób to personel medyczny, a 17 to pacjenci.

Szpital zawarł umowę długoterminową z Instytutem Genetyki Sądowej w Bydgoszczy na prowadzenie bezpośrednio w tym miejscu badań próbek w kierunku koronawirusa. Sądzić należy, że poważny kryzys związany z obecnością koronawirusa w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu, został przezwyciężony. Świadczy o tym przywracanie działalności Oddziału Urologii i Chirurgii oraz przygotowania do powrotu funkcjonowania Oddziału Hematologii – informuje prezydent Michał Zaleski.

Prezydent przypomniał, że od wczoraj mieszkańcy zobowiązani są do noszenia maseczek w miejscach publicznych. Miasto pozyskało już pierwsze maseczki, które będą bezpłatnie dystrybuowane dla mieszkańców Torunia. Docelowo rozdanych zostanie blisko 180 tys. maseczek. Dystrybucja oparta jest o deklaracje o gospodarowaniu odpadami. Maseczki roznoszone są przez zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz wolontariuszy. W najbliższych dniach kolejne partie maseczek będą odbieranie od producentów i dostarczane do mieszkań i domów torunian. Pierwszym osiedlem domków jednorodzinnych, do których zostaną dostarczone maseczki, będzie osiedle Bielawy – Grębocin.

Na terenie Torunia ruszyły także pierwsze maseczkomaty. Automaty znajdują się m.in. przy al. Solidarności, na ul. Kościuszki i na Dworcu Głównym. Maseczkomaty pojawią się także na Targowisku Miejskim.

Kontynuowana jest dezynfekcja miejsc publicznych w przestrzeni miasta. Chodzi nie tylko o przystanki i wiaty autobusowe, ale także takie miejsca, jak al. Solidarności, ul. Odrodzenia czy część uliczek na obszarze zespołu staromiejskiego. Dezynfekcja będzie prowadzona metodą zamgławiania i obejmie łącznie 33 tys. mkw powierzchni.

Od 17 kwietnia Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dodatkowe kursy na liniach 13, 14 i 21 w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych. W dalszym ciągu przeprowadzana jest kontrola biletów, w obecnej sytuacji odbywa się ona po wyjściu z pojazdu. Kontrolerzy wyposażeni są oczywiście w środki ochrony osobistej, w tym przyłbice. Prezydent podkreślił także, że na chwilę obecną nie są planowane podwyżki biletów MZK.

Na koniec konferencji prezydent przypomniał o organizowanej pomocy dla osób, przebywających w miejscu zamieszkania. Wczoraj wolontariusze i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzice pomogli 130 osobom, robiąc im zakupy. Niemal 300 osobom dostarczono obiady, przygotowywane przez toruński Caritas. Natomiast ze wsparcia psychologicznego średnio jednego dnia korzysta kilkadziesiąt osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *