Chór z RPA laureatem 7. edycji Per Musicam Ad Astra

Kultura
Fot. Wojtek Szabelski dla UM Toruń

Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra przeszedł do historii. Laureatem nagrody Grand Prix 7. edycji wydarzenia i czeku o wartości 5 tys. euro został chór z Republiki Południowej Afryki.

Festiwal trwał od 29 czerwca. Miejscami muzycznych prezentacji były Dwór Artusa, sala koncertowa Szkoły Muzycznej w Chełmży, kościół Wniebowzięcia NMP i bł. Ks. S. Frelichowskiego w Toruniu oraz Bazylika Konkatedralna w Chełmży. Przed publicznością wystąpiły chóry z Filipin, Indonezji, Litwy, Łotwy, Malezji, Polski, RPA, Tajwanu i USA.

REKLAMA

– Toruń to miasto, w którym kochamy śpiew, muzykę, chóry — powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dwanaście chórów z całego świata przyjechało do nas, aby powstała siódma już edycja Per Musicam Ada Astra. Przybyliście do nas z daleka, bo i Indonezji, Tajwanu, RPA, Malezji, czy Filipin. Jest także chór z Filadelfii — miasta partnerskiego Torunia. Te cztery dni, które jesteście z nami w Toruniu, pokazały nam, że nie ma piękniejszego śpiewu niż śpiew chóralny, ale też nie ma bardziej wartościowego wysiłku niż zorganizowanie takiego festiwalu i konkursu.

W oficjalnych przemowach nie zabrakło także podziękowań dla twórców festiwalu – Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, niemieckiej agencji meeting music, Stowarzyszeniu Tumska 14, a przede wszystkim dla doktor Kingi Litowskej, która jest dyrektorem artystycznym Per Musicam Ada Astra, a ponadto prowadzi Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu.

– Jesteśmy tu dzięki muzyce i dla muzyki — stwierdziła Kinga Litowska. – Ona nas połączyła i sprawiła, że jesteśmy sobie bliscy i wiemy, że możemy sobie nawzajem ufać. Wierzę głęboko, że takie wydarzenia jak nasz festiwal, łączące ludzi różnych kultur, pokazujące, jak bardzo bliscy jesteśmy w swojej różnorodności, mają niewielki, acz istotny wkład w poprawianie tego świata. Dziękuję serdecznie tym wszystkim, którzy pozwolili, by kolejna edycja naszego festiwalu mogła się odbyć. Dzięki nim ponownie mogliśmy doświadczyć jednoczącej siły oddziaływania muzyki.

Laureatem Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ada Astra został Chór Młodzieżowy East Rand z Republiki Południowej Afryki pod dyrekcją Gerta Pottasa.

Uroczyste zwieńczenie wydarzenia odbędzie się dziś (3.07) o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S. Frelichowskiego w Toruniu. Udział w koncercie weźmie Chór Chłopięcy z Keystone ze Stanów Zjednoczonych i Dziecięco-Młodzieżowego Chóru Filharmonii w Tajpej z Tajwanu. Wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są na stronie torun.pl/PerMusicamAdAstra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *