Cichy zabójca znów atakuje w regionie. 10 osób trafiło do szpitali

112 Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sobotę doszło do zatruć czadem w dwóch budynkach wielorodzinnych – w Świeciu i Grudziądzu. 10 osób trafiło do szpitali.

W sobotę ok. godz. 15 strażacy wyjechali do interwencji do jednego z budynków wielorodzinnych przy ul. Sądowej w Świeciu.

Sześć osób – troje dzieci i troje dorosłych – zostało przetransportowanych do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. W interwencji brały udział dwa zastępy straży pożarnej.

“Cichy zabójca” dał o sobie znać kolejny raz także w sobotę – ok. godz. 19 przy ul. Kościuszki w Grudziądzu. Cztery osoby – w tym troje dzieci – z objawami zatrucie zostały zabrane do szpitala na badania.

“Czad – nie zobaczysz… nie poczujesz… niewielka dawka może zabić…” – przestrzegają strażacy. “Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze”.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, a zatem jest niewyczuwalny przez zmysły. Blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć przez uduszenie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *