Co dalej, maturzysto?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Maraton maturalny już za nami. W tym roku był nieco krótszy, gdyż zrezygnowano z egzaminów ustnych. Koniec zmagań z arkuszami zbiega się z początkiem rekrutacji na uczelnie wyższe. Co w tym roku przygotowały dla przyszłych studentów toruńskie uczelnie?

Uniwersytet Mikołaja Kopernika otwiera proces rekrutacyjny 7 czerwca. Na pierwszym stopniu (licencjat) jest do wyboru 109 kierunków studiów, zaś na drugim stopniu można wybrać wśród 68 kierunków. Podczas zeszłorocznej rekrutacji największą popularnością cieszyły się: kierunek lekarski (ponad 4 tys. zgłoszeń), prawo (911 osób) oraz psychologia (823 osoby). W tym roku to właśnie na kierunku prawniczym i lekarskim jest najwięcej miejsc (odpowiednio 250 i 204). Oprócz tego można zapisać się choćby na jedną z kilku filologii (do wyboru m.in. angielska, bałkańska, romańska czy polska w dwóch wersjach, w tym jako obca), pedagogikę, czy też chemię, fizykę lub matematykę. Dla fascynatów kultury azjatyckiej przygotowano japonistykę.

Nowości można szukać w katalogu studiów magisterskich. Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie otwiera pierwszy w swojej historii kierunek prowadzony całkowicie w języku angielskim – „International Politics and Diplomacy”. Będą to dwuletnie studia skupione na tematyce międzynarodowej dyplomacji i polityki. Każdy semestr stanowi osobny moduł. Pierwszy dotyczy stosunków międzynarodowych z europejskiej perspektywy, drugi skupia się na zagadnieniach bezpieczeństwa, trzeci jest poświęcony współczesnym naukom politycznym, zaś ostatni ma na celu pokazanie działania polityki i dyplomacji w praktyce. Po tym kierunku będzie szansa zatrudnienia w instytucjach państwowych i międzynarodowych, think-tankach czy też w fundacjach i organizacjach pozarządowych.

Z kolei na Wydziale Matematyki i Informatyki uruchomiony zostanie kierunek „Analiza danych”. Program tych studiów obejmuje wiedzę z zakresu statystyki matematycznej, programowania w środowisku R i języku Python, a także pracy z danymi. Po ukończeniu tych studiów będzie można pracować w instytucjach statystycznych, sektorze finansowym, ubezpieczeniowym czy też medycznym.

Na rejestrację w systemie elektronicznym, wpłacenie opłaty rekrutacyjnej (85 zł od kierunku) oraz uzupełnienie wszystkich istotnych informacji, w tym wyników matur, jest czas do 8 lipca do 23:59. Wyjątkiem są kierunki: architektura wnętrz, grafika, konserwacja i restauracja dzieł sztuki, malarstwo oraz sztuka mediów i edukacja wizualna, tam można się rejestrować krócej, do 6 lipca. Ważna informacja dla starających się o miejsce na tych właśnie kierunkach: w tym roku nie ma egzaminów wstępnych, należy za to wysłać portfolio swoich prac oraz autoprezentację i oświadczenie.

Ogłoszenie list zakwalifikowanych odbędzie się w trzech turach: 13, 22 i 28 lipca. W sierpniu ruszy rejestracja uzupełniająca na te kierunki, na których zostaną jeszcze wolne miejsca.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *