Co dalej z budżetem obywatelskim? Społecznicy alarmują, Urząd Miasta będzie analizować

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Ustawa o pomocy Ukraińcom z powodu wojny zawiera przepis pozwalający na to, aby nie przeprowadzać budżetu obywatelskiego na 2024 rok, zawiesić konsultacje na rok przyszły, a nawet wstrzymać tegoroczne. Z pytaniem w tej sprawie do radnych zwrócili się członkowie stowarzyszenia Zielony Toruń. Nasza redakcja zasięgnęła informacji w Urzędzie Miasta.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw wczoraj. Zainteresowanie członków stowarzyszenia “Zielony Toruń” wzbudził artykuł 112. Umożliwia on wstrzymanie konsultacji nad budżetem obywatelskim na rok 2023, nieprzeprowadzanie ich na rok 2024 oraz zawieszenie projektów realizowanych w tym roku. Wystosowano w tej sprawie list do wszystkich radnych miejskich w Toruniu, imiennie zaś adresowany do przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyźniewskiego, a także szefów wszystkich klubów: Jarosława Beszczyńskiego (KWW Michała Zaleskiego), Wojciecha Klabuna (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Łukasza Walkusza (Koalicja Obywatelska).

Zdaniem społeczników zapis art. 112 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy stanowić może zarzewie konfliktu na tle narodowościowym. Już dzisiaj wśród przeciwników świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy słychać głosy wzburzenia, iż pomoc ta jest udzielana kosztem polskiego społeczeństwa – czytamy w liście otwartym.

Członkowie stowarzyszenia zadali pytanie, czy radni będą skłonni poprzeć ewentualną uchwałę, która blokowałaby konsultacje społeczne dotyczące budżetu obywatelskiego w 2023 i 2024 roku.

Pełny tekst listu zamieszczono na Facebooku stowarzyszenia:

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta.

Na ten moment nie podjęliśmy żadnej decyzji w tej sprawie. Będziemy analizować temat w najbliższym czasie, jednak teraz nie zdecydowaliśmy się, co będziemy robić – mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Do tematu będziemy wracać.

Tagged

3 thoughts on “Co dalej z budżetem obywatelskim? Społecznicy alarmują, Urząd Miasta będzie analizować

 1. Oczywiście, wszystko rozdajcie Ukraińcom, nic nie róbcie dla Polaków. Budżet dajcie im, najlepiej cały, nie tylko obywatelski. I wyłączcie komentarze, żeby czasem ktoś czegoś złego o nich nie powiedział i o owczym pędzie prześcigania się “kto bardziej pomógł”. Jeździmy po psy pozostawione na pastwę losu tam na Ukrainie (choć poprawnie, to przepraszam – “w Ukrainie” bo jeszcze się obrażą) a co z pozostawionymi tam kurami? Natychmiast musi być zorganizowany wyjazd po biedne kury, kaczki i inne zwierzęta.

 2. WARA!
  Radni Torunia!
  Nawet nie próbujcie okradać Polaków!
  Ukraść torunianom pieniądze- króre odłożyli na poprawę swojego otoczenia i bytu.
  Odebranie budżetu obywatelskiego, bombardowania osiedli…
  i to, i to-
  to niszczenie.
  To atak napastliwy na wolność
  i suwerenność ludzi.
  WARA!
  Radni kombinatorzy.

 3. Prezydencie Torunia!
  Rado miejska Torunia!
  Zwróciliście się do rządu ukraińskiego
  o pieniądze dla ukraińskich dzieci
  i ich matek?
  Pewnie tak.
  Prawda?
  Już rząd ukraiński przesłał pieniądze na swoje dzieci, na kobiety- matki?
  Pewnie tak.
  Prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.