Co dalej z kolorowym muralem w parku na Bydgoskim? Miasto będzie go usuwać

Box2 Polecamy Wiadomości
Fot. Pixabay

Charakterystyczne betonowe schody w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu zostały we wrześniu zeszłego roku pomalowane kolorową farbą przez studentów malarstwa UMK. Mieszkańcy docenili inicjatywę, niestety – nie spodobała się ona wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Teraz miasto szuka chętnego wykonawcy, który usunie farbę ze schodów.

Przypominamy, że kolorowy mural był wspólną inicjatywą studentów malarstwa UMK i Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Charakterystyczne schody w parku na Bydgoskim Przedmieściu, prowadzące do mostku nad Martówką, zostały zamienione w abstrakcyjną kompozycję barwną. Autorzy projektu uzyskali stosowną zgodę od miasta. Okazało się jednak, że zgody na takie działania nie wyraził wojewódzki konserwator zabytków.

Mural powstał bez naszej zgody i trzeba go usunąć – mówił we wrześniu dla Polskiego Radia PiK wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński.

Obowiązek usunięcia malunków został nałożony na miasto, bo to miasto – a nie studenci UMK – jest właścicielem Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Początkowo mural miał zostać usunięty do końca października, jednak można go w dalszym ciągu podziwiać. Już niedługo. Biuro Ogrodnika Miejskiego ogłosiło właśnie zamówienie na “usunięcie farby nieznanego rodzaju z podstopnic schodów betonowych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, na łącznej powierzchni 73 m2 przy pomocy ciśnieniowego agregatu wodno – strumieniowego”.

Chętni mają czas na złożenie ofert cenowych do 5 marca.

Tagged

3 thoughts on “Co dalej z kolorowym muralem w parku na Bydgoskim? Miasto będzie go usuwać

  1. Studenci malarstwa i sztuki? Chyba anty-sztuki i Anty-kultury ! Najlepiej pomazaliby schody na tęczowo.
    Natychmiast usunąć te mazany niepasujące do zabytkowego angielskiego Parku i pobliskiego pomnika !

  2. Smutny i ponury jest ten Toruń jeżeli jego mieszkańcy nie potrafią docenić tej fajnej, kolorowej inicjatywy. A miasto może by tak te schody wreszcie wyremontowało?

    1. Marlew – to lewacka akademiczka Anty-kultury, zasłynęła jako naganiaczka na prof. Nalaskowskiego, kiedy nazywał rzeczy po imieniu. Ilu “partyjnych” było w twojej rodzinie Marlew ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *