Co dalej z rowerem miejskim? Trwa śledztwo prokuratory

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum – Zachód prowadzi śledztwo dotyczące przetargu na rower miejski z zawiadomienia Miejskiego Zarządu Dróg. Śledczy sprawdzają, czy w przetargu zostały użyte podrobione dokumenty.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że sąd okręgowy odrzucił skargę Miejskiego Zarządu Dróg, nie zgadzając się na unieważnienie przetargu na rower miejski. Ta decyzja oznaczała, że wciąż w grze jest oferta Arkus & Romet Group i WIM System opiewająca na 6,7 mln zł. A MZD powinien zawrzeć z tym oferentem umowę.

Sąd odrzucił skargę miasta. Oferta na rower miejski wciąż jest w grze

Do Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum – Zachód wpłynęły dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa: od WIM System, który wygrał przetarg i MZD. W pierwszym przypadku chodziło o art. 305 kodeksu karnego i utrudniania przeprowadzenia postępowania przetargowego. Śledczy odmówili wszczęcia postępowania w tej sprawie. Wszczęli za to śledztwo z zawiadomienia MZD.

W przypadku tego zawiadomienia mowa jest o tym samym przetargu, ale już o zupełnie innym artykule kodeksu karnego. Śledczy sprawdzą, czy wśród dokumentów złożonych przez zwycięską firmę były dokumenty podrobione, a konkretnie, czy sfałszowano na nich podpisy. Postępowanie jest w toku.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy to śledztwo zostanie zakończone. Od Judyty Głowackiej, szefowej Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum – Zachód usłyszeliśmy, że być może stanie się to jeszcze w tym roku.

Co dalej z przetargiem na rower miejski? Czy MZD będzie musiało rozstrzygnąć go w takich okolicznościach?

– Ustawa prawo zamówień publicznych nie określa terminów, w których umowa musi być zawarta. W związku z prowadzonym przez prokuraturę postępowaniem czekamy do jego zakończenia – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *