Co dalej z Unią Europejską? Już w środę wielka debata w Ratuszu Staromiejskim

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Marszałek województwa wspólnie z prezydentem Torunia zapraszają mieszkańców regionu do debaty obywatelskiej poświęconej przyszłości Unii Europejskiej. Wydarzenie zaplanowano w najbliższą środę (26 września) między godz. 10 a 12.

Debata obywatelska organizowana przez urząd marszałkowski i urząd miasta będzie poświęcona przede wszystkim polityce spójności Unii Europejskiej po 2020, która bezpośrednio przekładać się na będzie na rozwój społeczno-gospodarczy Kujawsko-Pomorskiego. Rozpocznie się ona o godz. 10 w Ratuszu Staromiejskim.

– Debata, wpisująca się w cykl podobnych spotkań odbywających się w całej Unii Europejskiej, będzie ważnym forum wymiany opinii na temat kształtu nowej polityki spójności i unijnego budżetu po 2020 r. To przełomowy moment, w którym waży się przyszłość europejskiego wsparcia dla regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Nowa europejska polityka spójności ma się koncertować na pięciu celach politycznych:

  • bardziej inteligentna Europa, dzięki innowacjom, cyfryzacji, transformacji gospodarczej oraz wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw;
  • bardziej przyjazna dla środowiska bezemisyjna Europa, wdrażająca porozumienie paryskie i inwestująca w transformację sektora energetycznego, w odnawialne źródła energii oraz w walkę ze zmianą klimatu;
  • lepiej połączona Europa, z siecią transportu strategicznego i siecią cyfrową;
  • Europa o silniejszym wymiarze społecznym, realizująca cele europejskiego filaru praw socjalnych i inwestująca w wysokiej jakości zatrudnienie, edukację, umiejętności, integrację społeczną i równy dostęp do opieki zdrowotnej;
  • Europa bliżej obywateli dzięki wspieraniu lokalnych strategii rozwoju i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w całej Unii Europejskiej.

W środowej debacie wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, samorządów, mieszkańców oraz partnerów społeczno-gospodarczych. Wśród prelegentów będzie Wolfgang Munch, zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Zgłoszenia do debaty są przyjmowane do 24 września: tel. 56 62 15 946 i s.wysocka@kujawsko-pomorskie.pl (należy podać imię, nazwisko i nr telefonu).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *