Co dalej z wiązem z ul. Wiązowej? Jest kolejna ekspertyza

Polecamy Wiadomości
Tak wiąz z Wiązowej prezentował się w 2015 r., kiedy wybuchła dyskusja dotycząca ewentualnej wycinki tego drzewa, fot. WG

Toruński magistrat przedstawił wyniki najnowszej ekspertyzy oceniającej stan wiązu z ul. Wiązowej. Eksperci stwierdzili, że drzewo nie stwarza zagrożenia dla otoczenia.

Firma Eko-Trek na zlecenie toruńskiego magistratu w październiku br. wykonała ekspertyzę oceniającą stan liczącego ok. 150 lat wiązu z ul. Wiązowej.

– W ramach prac oceniano stan zdrowotny drzewa metodą wizualną, z użyciem metalowej sondy arborystycznej oraz osłuchowo (poprzez opukanie młotkiem diagnostycznym), badano statykę drzewa metodą tensometryczną (stabilność w gruncie oraz wytrzymałość pnia na złamanie) oraz stan wnętrza pnia tomografem sonicznym – informują miejscy urzędnicy.

Jakie są wnioski? Drzewo jest nadal odporne na złamanie pnia i wywrot. Oznacza to, że obecnie nie stwarza zagrożenia dla otoczenia. Co więcej, jest w dobrym stanie zdrowotnym i witalne.

Pojawiające się na nim suche gałęzie, tzw. susz gałęziowy fizjologiczny, to zjawisko naturalne dla drzewa w tym wieku. Mimo to miasto planuje wykonanie podpory zabezpieczającej wiąz przed przewróceniem. W tej sprawie trwają uzgodnienia z Miejskim Zarządem Dróg.

Ruch pod wiązem na Wiązowej zamknięty. Co dalej z zabytkowym drzewem?

 

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys