Co dalej z wysokościowcami w Toruniu? Nie ma wniosków o pozwolenie na ich budowę

Box2 Wiadomości
fot. materiały prasowe Dompolu, koncepcje pracowni Milwicz Architekci i A-Symetria

– Czy władze miasta oraz administracja samorządowa zamierzają wspierać budowę wysokościowców, a jeśli tak, to w jakiej formie? – pyta Paweł Gulewski, radny PO. Jaka jest odpowiedź prezydenta Torunia na to zapytanie rajcy?

O wysokościowcach w Toruniu zrobiło się głośno kilka miesięcy temu. Właśnie wtedy poznaliśmy plany budowy trzech takich obiektów w naszym mieście. Dompol jest zainteresowany budową 80-metrowej wieży przy ul. Dybowskiej – w pobliżu Dworca Głównego. Do budowy kolejnych tego typu obiektów przymierzały się też firmy Calor (na Winnicy – w pobliżu trasy mostowej) i Agrofood (w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Bażyńskich i Wojska Polskiego).

Na początku września na sesji rady miasta Paweł Gulewski, radny PO zadał prezydentowi Torunia cztery pytania dotyczące wysokościowców.

1. Czy złożone zostały wnioski o wydanie pozwolenia na budowę budynków wysokościowych w Toruniu.
2. Czy zostały złożone wnioski o przystąpienie do zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w związku z zamiarem budowy obiektów wysokościowych?
3. Czy władze miasta oraz administracja samorządowa zamierzają wspierać budowę tego typu obiektów, a jeśli tak, to w jakiej formie?
4. Jaki jest przewidywany czas oczekiwania przez inwestora na przeprowadzenie zmian w mpzp?

Odpowiedź prezydenta Michała Zaleskiego nosi datę 19 września. Czytamy w niej, że od 2012 r. do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wpłynęły trzy wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczące możliwości lokalizacji obiektów wysokościowych. Dotyczą one terenów położonych przy: Szosie Chełmińskiej 37, Winnicy 154 i Dybowskiej 13.

“Teren przy ul. Szosa Chełmińska 37 posiada obowiązujący mpzp, w którym określono max. wysokość zabudowy 25 m, z dopuszczeniem 32 m na powierzchni nieprzekraczającej 20 proc. powierzchni działek budowlanej. Dla obszaru przy ul. Winnica – procedura sporządzenia planu jest w toku. W przedmiotowym planie ustalone zostaną wskaźniki i parametry kształtowania zabudowy wysokościowej. Dla nieruchomości przy ul. Dybowskiej – przystąpienie do procedury planistycznej przewidziane jest w III kwartale 2019 r. Jednocześnie należy wskazać, że procedura sporządzania mpzp lub jego zmiany trwa około roku”.

MPU widząc zainteresowanie inwestorów tego typu przedsięwzięciami, opracowała analizę obiektów wysokich i wysokościowych w Toruniu. Przedstawia ona ewentualną możliwość usytuowania takich obiektów na tle uwarunkowań przestrzennych, funkcjonalnych i historycznych miasta.

Zaleski w swojej odpowiedzi informuje też, że jeden z inwestorów – Dompol – kontaktował się w sprawie lokalizacji swojej inwestycji z miejskim Centrum Wsparcia Biznesu. Ale w tej chwili CWB nie prowadzi na wniosek tego inwestora spraw “dotyczących chęci realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku wysokościowego w Toruniu”.

Do tej chwili żaden z inwestorów zainteresowanych budową wysokościowców nie złożył wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wysokościowców.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Dompol planował budowę “Toruń Tower” przy ul. Dybowskiej. To miał być 80-metrowy budynek w pobliżu dworca Toruń Główny z funkcjami handlowymi, usługowymi, biurowymi i hotelarskimi. “Projekt wysokościowca łączy w sobie lokalną tradycję i nowoczesną formę. Kolor budynku nawiązuje do bursztynu i złocistego odcienia toruńskich pierników, natomiast nieregularny charakter bryły przywodzi na myśl charakterystyczną architekturę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Koncepcja wpisuje się jednocześnie w istniejącą w tym miejscu zieleń i stanowi pomost między malowniczymi terenami Kępy Bazarowej i Parku Tysiąclecia a zurbanizowanym terenami Dworca Głównego” – czytamy w informacji prasowej.
fot. materiały prasowe Dompolu
  • Calor swoją inwestycję chciał zrealizować na Winnicy – w pobliżu trasy mostowej. Koncepcję dwóch wież opracowała pracownia architektoniczna A-Symetria. W planach są dwie wieże mieszkalne z częścią usługowo-handlową. Projekt zakłada, że całość będzie mieć 36 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Wyższa z wież ma osiągnąć 150 m wysokości (32 kondygnacje), a niższa – 130 m (27 kondygnacji).
Koncepcję wysokościowców na Winnicy opracowała toruńska pracownia architektoniczna A-Symetria. Architekt: mgr inż. arch. Agata Kołodzińska i mgr inż. arch. Anna Trzeciak
  • Agrofood z Grabowca przymierzał się do budowy wysokościowca na zbiegu ul. Bażyńskich i Wojska Polskiego. Pierwotnie inwestor chciał tam wybudować 82-metrowy wieżowiec w miejscu obecnego hotelu Refleks. Miały tam powstać m.in. tanie miejsca hotelowe dla ok. 300-400 osób, przeszklona restauracja z widokiem na Starówkę. Projekt koncepcyjny wysokościowca przygotowała pracownia Milwicz Architekci. Kompleks miałby też pełnić funkcje mieszkalne (condohotel), usługowe oraz znalazłyby się tam sale konferencyjne.
Projekt koncepcyjny wysokościowca z widokiem na Starówkę opracowała pracownia Milwicz Architekci

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *