Co dzieje się ze śmieciami osób poddanych kwarantannie domowej?

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Odpady wytwarzane przez osoby przebywające w kwarantannie wciąż są odbierane przez pracowników MPO. Odbywa się to jednak przy zachowaniu wszystkich procedur związanych z bezpieczeństwem.

Z tego typu odpadami zachowywać należy szczególną ostrożność. Nie są one jednak traktowane jako odpady medyczne.

– Chciałbym podziękować pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, którzy wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej odbierają te odpady od osób w kwarantannie. To odbywa się naprawdę efektywnie i sprawnie – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przy gromadzeniu śmieci powinno się pamiętać o zasadach segregacji. Odpady powinny być wyrzucane w związanych workach tylko do odpowiednio do tego przeznaczonych pojemników.

– Zaleca się pomoc sąsiadów, rodziny, przyjaciół lub wolontariuszy przy wynoszeniu odpadów. Bo osoby przebywające w kwarantannie mają zakaz opuszczania domu w jakimkolwiek celu, nawet żeby wyrzucić odpady – dodaje prezydent.

W przypadku wyrzucania zużytych chusteczek, rękawiczek, czy maseczek ochronnych, należy wrzucić je do osobnej foliowej torebki i dopiero potem do pojemnika na odpady zmieszane.

W zeszłym tygodniu temat odpadów odbieranych od osób w kwarantannie podniósł poseł Lewicy Robert Kwiatkowski, który zwrócił uwagę na ryzyko, jakie może nieść za sobą traktowanie ich tak samo, jak zwykłych odpadów. Jego zdaniem należy wprowadzić odpowiednie regulacje dotyczące tego typu odpadów. W tej sprawie zwrócił się z zapytaniem poselskim do ministra klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *