Co jest nie tak z nasadzeniami na Sobieskiego? “Nie wiadomo po co zrobiono między nimi przerwę”

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W tym tygodniu zakończą się prace związane z nowymi nasadzeniami na ul. Sobieskiego, gdzie w 2017 r. wycięto drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko torów kolejowych. Nasz Czytelnik ma jednak uwagi do wykonanych prac.

Mieszkańcy ul. Sobieskiego ucieszyli się na wieść o nasadzeniach, które mają się pojawić wzdłuż ulicy i torów kolejowych. Łyso w tej okolicy zrobiło się na początku 2017 r., kiedy kolejarze wycięli drzewa i krzewy rosnące wzdłuż torowiska. Tłumaczyli się wówczas m.in. przepisami i zbyt bliską odległością od infrastruktury kolejowej.

Kilka tygodni temu rozpoczęły się nasadzenia nowych roślin na terenie wzdłuż ulicy i torów. Nasz Czytelnik jednak krytycznie ocenia to, co zrobiono do tej pory.

– Opiszcie nonsens przy Sobieskiego, gdzie – owszem – posadzono nowe drzewa po wycince sprzed dwóch lat. Ale zrobiono nie wiadomo po co przerwę między nasadzeniami. Alternatywy 4. Pewnie chodzi o zachowanie odległości od torów, ale wygląda nonsensownie – tam nie można przynajmniej krzaków nasadzić? Jedna z ważniejszych ulic miasta, a wygląda jakby komuś w połowie drzew zabrakło – zwraca uwagę nasz Czytelnik.

fot. Łukasz Piecyk

Zwróciliśmy się w tej sprawie do toruńskiego magistratu. Zapytaliśmy urzędników, dlaczego w nasadzeniach pojawiły się wspomniane przez Czytelnika przerwy, a także czy obecnie występują dogodne warunki do prowadzenia nasadzeń.

Umowa z wykonawcą nasadzeń została podpisana 26 listopada (za 237 tys. zł zajmuje się tym firma Usługi Agrotechniczne Plants). Zaraz po tym rozpoczęły się prace. Mają się zakończyć w tym tygodniu.

– Warunki atmosferyczne pozwalają na wykonywanie nasadzeń, gdyż ziemia nadal nie jest zmarznięta i nie występują długotrwałe okresy mrozu – wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. – Prace są wykonywane zgodnie z projektem, który zakładał wykonanie nasadzeń drzew na przemian z wysokimi krzewami żywopłotowymi bez przerw, uzupełnionymi kompozycyjnie niższymi krzewami i trawami ozdobnymi.

Na ul. Sobieskiego pojawi się: 80 sztuk drzew (wiśnia piłkowana, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna), 2105 sztuk krzewów żywopłotowych (pęcherznica kalinolistna, cis pośredni, grab pospolity, lilak pospolity, kalina koralowa) oraz 2050 sztuk traw ozdobnych (śmiałek darniowy, trzcinnik ostrokwiatowy).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys