Co powinniśmy wiedzieć o oddawaniu osocza przez ozdrowieńców?

Box2
fot. ilustracyjne

Ozdrowieniec, oddawanie osocza, przeciwciała – te słowa słyszymy w ostatnim czasie bardzo często. Ale co one tak właściwie oznaczają? Kim jest ozdrowieniec, kto i w jaki sposób może oddać osocze?

Ozdrowieniec to osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym. Ozdrowieńcem jest też osoba, która nie miała stwierdzonego zarażenia koronawirusem, ale w której krwi obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Na czym polega oddawanie osocza?

– Osocze pobieramy poprzez wkłucie do żyły jedną igłą. Maszyna rozdziela krew na elementy morfotyczne i na osocze. Osocze wyprowadza do specjalnego woreczka, a te elementy morfotyczne, które oddzieliła, oddaje krwiodawcy. Maszyna pobiera porcję krwi pełnej, z niej oddziela osocze, potem oddaje krwinki i ta czynność jest powtarzana, aż nazbiera się 650 ml osocza. Chyba że waga dawcy jest troszeczkę niższa, to wtedy ustalamy indywidualnie ilość oddanego osocza w zależności od masy ciała – mówi Ewa Bogusławska-Kowalska, kierownik terenowego oddziału RCKiK w Toruniu.

Osocze można oddawać trzy razy w odstępach tygodniowych, a później co dwa tygodnie. Ważny jest fakt, że osocze można oddać po upływie co najmniej 18 dni po wyzdrowieniu. Osocze ozdrowieńców jest przydatne dla osób chorych do momentu, gdy poziom przeciwciał we krwi nie będzie zbyt niski. Wówczas oddane osocze zostanie wykorzystane jako lek w innych przypadkach i chorobach. Zazwyczaj oddawanie osocza trwa około 30 minut, jednak czasem może to potrwać dłużej.

– Samo pobranie osocza, w moim przypadku, zajęło ok. 40 minut. Jednak czas spędzony w punkcie krwiodawstwa wydłuża się do około 2 godzin. – informuje nas jeden z ozdrowieńców, menadżer sportowy klubu Twarde Pierniki S.A, Michał Sula.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy ozdrowieńcy mogą oddać osocze. Muszą oni spełniać pewne warunki.

– Najpierw musi być potwierdzenie tego zachorowania. Dawca powinien być osobą ogólnie zdrową, czyli nieobarczoną żadnymi przewlekłymi chorobami. Nie może się na nic leczyć. Oczywiście musi to być osoba pełnoletnia między 18. a 60. rokiem życia i musi też mieć odpowiednią wagę. Minimum to 50 kg. Jeśli chodzi o osoby, które miały transfuzję krwi, bądź też o kobiety w ciąży, wcześniej wykonujemy badania przeciwciał, które są wytwarzane i dopiero wtedy umawiamy. – mówi Ewa Bogusławska-Kowalska.

Jeśli chodzi o czas przed oddaniem osocza, to należy unikać tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Najlepiej spożyć lekkostrawny posiłek i wypić dużo wody.

Osocze można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, ale także w ośrodkach terenowych. Stacjonarnych, nie wyjazdowych, ponieważ potrzebne są do tego duże zestawy sprzętu.

Ośrodek terenowy w Toruniu znajduje się przy ul. Gagarina 212-216. Można się z nim kontaktować telefonicznie: 570 587 214, a także mailowo: torun@rckik-bydgoszcz.com.pl. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *