Co rząd wiedział o wojnie i co z tą wiedzą zrobił? [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Radosław Sikorski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Dziennik „The New York Times” opublikował tekst informujący, od kiedy Amerykanie wiedzieli o groźbie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i co z tą wiedzą zrobili. Warto porównać podane w tekście daty z tym, co wówczas działo się w Polsce.

Pierwsze, konkretne informacje pojawiają się w październiku. 17 listopada dyrektor Wywiadu Narodowego, Avril Haines, w siedzibie głównej NATO przedstawiła ówczesny stan amerykańskiej wiedzy. 19 listopada przyjechała do Polski.

REKLAMA

4 grudnia – co najmniej trzy tygodnie po tym, jak polskie władze zostały poinformowane o powadze zagrożenia ze strony Putina – na zaproszenie PiS przybyli do Warszawy przedstawiciele partii antyunijnych i proputinowskich, między innymi Viktor Orbán i Marine Le Pen.

Dzień później w „Rzeczpospolitej” ukazał się wywiad z Le Pen, w którym stwierdziła, że Ukraina „leży w strefie wpływów rosyjskich”, a za działania Rosji obwiniła… Unię Europejską.

17 grudnia Rosjanie opublikowali propozycję „traktatu”, w którym domagali się nie tylko zablokowania Ukrainie oraz Gruzji drogi do NATO, ale także wycofania wojsk Sojuszu z terenu krajów przyjętych po 1997 r., czyli między innymi z Polski.

A co dzieje się tego samego dnia, 17 grudnia, w Warszawie? Większość w Sejmie, mimo zdecydowanych protestów Amerykanów, przegłosowała tzw. lex TVN – ustawę uderzającą w największą amerykańską inwestycję w Polsce. Dopiero 10 dni później Andrzej Duda zawetował projekt. W międzyczasie Kaczyński oskarżył Niemcy o przekształcanie Unii w „IV Rzeszę”.

Proszę pamiętać, co robili rządzący, kiedy już doskonale wiedzieli o nadchodzącej inwazji. Zamiast wrócić na Zachód i walczyć o jego jedność, w przyspieszonym tempie nas z niego wyprowadzali.

5 thoughts on “Co rząd wiedział o wojnie i co z tą wiedzą zrobił? [FELIETON]

 1. To co jest ważne,
  to to, że wojna rosji i niemiec, z poparciem holenderskiej łajzy, przeciwko Ukraińcom-
  zostanie wygrana przez naród ukraiński.

 2. Polacy płacą dużo za tę wojnę rządów niemiec i rosji przeciwko narodowi ukraińskiemu.
  Jednak zbrodniarz przeciwko ludzkości Gerhard Schroeder- pomysłodawca tej wojny,
  oraz organizacja przestępczo- terrorystyczna EPP- finansująca tę wojnę, zostaną osądzeni przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
  Przypuszczam, że publicznie, na jakimś stadionie.
  Niech się stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.