Co warto wiedzieć na temat rekuperacji?

Box2 Materiały partnera Wiadomości

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła. Dzięki temu modernistycznemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zapewnić budynkowi stałą oraz poprawną wentylację bez niepożądanego wychładzania. Za sprawą odzysku ciepła jesteśmy w stanie oszczędzić nawet 50 procent na ogrzewaniu domu w skali roku. Co więcej, dzięki rekuperacji komfort wentylacyjny mieszkańców będzie naprawdę wysoki, dlatego ich samopoczucie ulegnie znaczniej poprawie w porównaniu do klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rekuperacja – co to jest?

Jak już wspominaliśmy, rekuperacja to wentylacja mechaniczna, w której został zastosowany odzysk ciepła działający w sposób wymuszony, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Sercem całego systemu jest tak zwany rekuperator, w którym zawarty jest wymiennik ciepła, w którym ma miejsce odzysk energii ze zużytego powietrza, a także przekazanie jej świeżemu powietrzu, jakie nawiewane jest do pomieszczeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie zachować stałą wymianę powietrza oraz nie wychładzać budynku, co jest bardzo pożądane.

Powietrze obecne w domu zostaje zanieczyszczone poprzez dwutlenek węgla, jaki produkowany jest przez nas samych w czasie oddychania. Wentylacja mechaniczna pozwala na stałe usuwanie zużytego powietrze oraz zastępowanie go zupełnie świeżym powiewem, w dokładnie tych samych proporcjach, dzięki czemu mieszkańcy danego budynku nie doświadczą żadnego dyskomfortu. Najważniejsze jest jednak to, że rekuperacja pozwala domownikom na ogromne oszczędności na ogrzewaniu budynku, które sięgają nawet 50 procent w skali roku. Nie możemy jednak zapomnieć, że bardzo ważna jest poprawna izolacja samego domu. W przypadku, gdy nie będzie on dobrze zaizolowany, stale będzie dochodziło do strat ciepła, a nieprzefiltrowane powietrze będzie w dalszym ciągu docierało do budynku.

Co trzeba wiedzieć o rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna pozwala na systematyczną wentylację budynku bez żadnego wychładzania pomieszczeń, co skutkuje niższymi rachunkami za prąd. Co więcej, klasyczna wentylacja nie pozwoli nam na filtrację powietrza, jakie przedostaje się z zewnątrz. Czym to skutkuje? Oczywiście tym, że jest ono zarówno zimne, jak i zanieczyszczone. W takich wypadkach dochodzi do strat ciepła oraz konieczności wykorzystywania oczyszczaczy powietrza. W przypadku, gdy postawimy na rekuperację, będziemy mogli liczyć na dostęp do świeżego powietrza bez otwierania okien, a co za tym idzie, tworzenia przeciągów. Prawda jest jednak taka, że spora część osób zostaje odstraszona poprzez koszty tego rozwiązania. Na pierwszy oka po porównaniu ich z ceną wentylacją grawitacyjną, okażą się naprawę niemałe. Ponadto, rekuperacja wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi, takimi jak rachunki za energię elektryczną, zakup filtrów, czy przeglądy serwisowe. Czy zatem jest to opłacalne rozwiązanie? Nie możemy zapomnieć o tym, że modernistyczne budownictwo opiera się na energooszczędnych budynkach. Domy powinny być szczelne oraz ciepłe, a właśnie to zapewnia nam rekuperacja. Co więcej, działa ona zawsze w wymuszony oraz ciągły sposób bez względu na panujące warunki zewnętrzne. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że świetnie współgra ona z wieloma innymi sprzętami, takimi jak fotowoltaika, czy pompa ciepła.

Jakimi zaletami cechuje się rekuperacja?

Oczywiście największą zaletą, jaką może pochwalić się rekuperacja, jest spory odzysk energii ze zużytego powietrza. Zanieczyszczone, lecz ogrzane powietrze jest stale wywiewane z budynku, a na jego miejsce trafia świeże oraz czyste. Jedne, jak i drugi strumień mija się w wymienniku ciepła zawartym w rekuperatorze. Mimo tego, że nie dochodzi do wymieszania obu strumieni, to ten, który jest wywiewany, oddaje swoją energię nawiewanemu, dzięki czemu nie zaznamy żadnych strat ciepła. Czy jednak rekuperację czuć? Nie, nie doświadczymy małego tornada w środku pomieszczenia, czy nieprzyjemnego chłodu. Jedyne odczucie, z jakim się spotkamy to powiew świeżości. 

Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że nowoczesne technologie, jakie wykorzystywane są w budownictwie, sprawiają, że klasyczna wentylacja po prostu nie działa. Aktualnie coraz większa liczba inwestorów przywiązuje znaczącą wagę do szczelności danego budynku. Właśnie dlatego w dzisiejszych czasach wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła to najlepsze możliwe rozwiązanie, jeśli chodzi o sposób wentylowania budynków. Ile kosztuje taki system?

Z jakimi kosztami wiąże się instalacja rekuperacji?

Cena samego systemu rekuperacji zależna jest przede wszystkim od konkretnego urządzenia, firmy monterskiej, a także naszych wymagań. Możemy jednak oszacować, że w domu o powierzchni 150 m koszt zamontowania solidnej rekuperacji wyniesie około 17 000 złotych. W przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż rekuperacji jeszcze w trakcie projektowania samego budynku, zaoszczędzimy wiele pieniędzy. Nie będziemy musieli budować kanałów oraz kominów wentylacji mechanicznej, dzięki czemu kompletny koszt rekuperacji wyniesie około 5000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *