Co z parkiem na Jordankach i przy etnomuzeum?

Polecamy Wiadomości
Tak mają wyglądać Jordanki, materiały Urzędu Miasta Torunia

Kolejny przetarg na realizację projektu “Zielona brama gotyckiej Starówki” zakończył się fiaskiem. Tym razem do magistratu nie zgłosiła się ani jedna firma.

To już kolejny przetarg na zagospodarowanie dwóch terenów zieleni: na Jordankach i skwerze przy etnomuzeum. I kolejny, w którym nie udało się wybrać wykonawcy. Tym razem nie zgłosiła się ani jedna firma. Wszystko zatem wskazuje, że za chwilę miejscy urzędnicy rozpiszą kolejny przetarg.

W poprzednim przetargu do urzędu miasta wpłynęła tylko jedna oferta. Firma Jawor z Torunia wyceniła swoje usługi na 8,5 mln zł. Tymczasem magistrat chciał wydać znacznie mniej, bo 4,5 mln zł.

Na czym ma polegać zagospodarowanie obu obszarów liczących łącznie 3,45 ha? Przy etnomuzeum planowana jest przebudowa istniejącego zieleńca, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, pielęgnacja istniejącej zieleni wraz z wycinką nielicznych okazów drzew i krzewów, będących w złym stanie zdrowotnym. Zmienić się mają także nawierzchnie alejek dla pieszych. Pojawi się dodatkowo nowe oświetlenie i monitoring.

W planach jest także montaż nowych elementów małej architektury parkowej: ławek, koszy na odpady, stojaków rowerowych i latarni. Powstaną też dwie płytkie sadzawki – oczka wodne. W skład tego projektu wchodzi także utworzenie szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń.

Część parkowa Jordanek zyska zaś ciągi piesze z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Przewidziano tam zabiegi pielęgnacyjne na istniejącej roślinności oraz wykonanie nowych nasadzeń. Pojawi się oświetlenie parkowe, a także charakterystyczne czerwone siedziska w kształcie wstęgi. Znikną za to schody terenowe.

Na Jordankach zobaczymy także stojaki na rowery, kosze na śmieci, poidełka oraz karmniki dla ptactwa. Powstaną nowe dojścia np. od pl. Niepodległości.

Unieważniony przetarg zakładał, że oba tereny zostaną zagospodarowane do końca października 2019 (nieco później, bo do końca listopada, miały się pojawić ławki do leżenia). Teraz wygląda na to, że nieco dłużej poczekamy na urządzenie tych obszarów. Miasto na projekt “Zielona brama gotyckiej Starówki” ma zagwarantowane unijne wsparcie w wysokości 3,5 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys