Co z toruńskim ITS? Są już pierwsze tablice, ale system wciąż nie działa

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Pierwsza tablica Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) pojawiła się kilka lat temu na moście im. gen. Zawackiej. Teraz druga stanęła na ul. Łódzkiej. Na razie wyświetlają one… temperaturę jezdni.

O uruchomieniu Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) w Toruniu mówi się od wielu lat. Takie rozwiązanie od kilku lat sprawdza się np. w Bydgoszczy. U nas system ma m.in. monitorować ruch w mieście, sterować nim, a także sygnalizacjami świetlnymi i komunikacją miejską. Tak będzie w przyszłości. Na razie bowiem powstają tylko kolejne elementy ITS. Trudno jeszcze mówić o systemie.

Jak na razie elementy ITS – tablice elektroniczne – pojawiły się na moście im. gen. Elżbiety Zawackiej. Pojawiają się tam komunikaty o temperaturze powietrza i jezdni. Teraz doszła kolejna tablica – na przebudowanej ul. Łódzkiej. ITS będzie powstawać krok po kroku. Etapami.

– Na razie te tablice nie będą w pełni wykorzystywane – mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – Za pomocą tych tablic – na moście i ul. Łódzkiej – magistracki wydział ochrony ludności będzie mógł już podawać komunikaty o awariach lub utrudnieniach drogowych, np. “Remont mostu Piłsudskiego. Brak przejazdu. Korzystaj z mostu Zawackiej”.

Koszt budowy całego systemu ITS nie jest mały. To może być nawet 60 mln zł. Na razie więc powstaje on etapami, np. przy okazji realizacji innych inwestycji. – Wszystkie elementy systemu, które znalazły się w programie ITS, uwzględniamy w kolejnych inwestycjach, np. budowę sieci teletechnicznej czy zmiany w sterownikach sygnalizacji – mówi Wiewiórski. – Przy okazji przebudowy na ul. Łódzkiej pojawił się już system informacji pasażerskiej dla autobusów. To też jeden z elementów ITS.

Taki sam system informacji dla autobusów działa już na dworcu Toruń Główny. Prezentuje on – podobnie jak ten na Łódzkiej – rozkład jazdy wozów MZK, a nie rzeczywisty czas ich przyjazdu. Całościowy system informacji pasażerskiej dla autobusów dopiero jest w przygotowaniu.

Kolejne tablice elektroniczne, które wejdą do systemu ITS, pojawią się na najważniejszych trasach w mieście m.in. na wylotówkach. Chodzi np. o ul. Olsztyńską, Szosę Lubicka, Szosę Bydgoską, ul. Poznańską czy Grudziądzką. Docelowo będą one wskazywały czas pokonania danej trasy. Kierowcy będą mogli wybrać tę, na której ruch jest płynniejszy.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *