COVID-19 dotarł do naszego regionu. Prezydent apeluje o pozostanie w domach

Box2 Wiadomości
Prezydent Michał Zaleski zachęca mieszkańców do pozostania w domach i rezygnacji ze spacerów. Fot. Łukasz Piecyk

Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie toruńskim. To 56-letni mężczyzna. W naszym regionie w kwarantannie domowej przebywa obecnie ok. 300 osób. Miasto podejmuje kolejne kroki prewencyjne. Do walki z chorobą pozyskało ok. 200 kombinezonów dla służb.

U jednego z pracowników Urzędu Miasta Torunia przeprowadzono test na obecność koronawirusa, który dał wynik negatywny. Jego współpracownicy mogą już od poniedziałku wrócić do pracy stacjonarnej. Testy tego typu w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzane są w czterech laboratoriach: Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Instytutu Medycyny Sądowej i grudziądzkiego szpitala. Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotowuje możliwość uruchomienia kolejnego laboratorium. W chwili obecnej trwa badanie ok. 30 próbek, pobranych od mieszkańców Torunia i powiatu.

Prezydent Michał Zaleski po raz kolejny zachęcił do załatwiania spraw urzędowych zdalnie. Jednocześnie zapewnił, że terminy wypłacania świadczeń rodzinnych, takich jak 500+, nie są zagrożone.

Dzisiaj rozpoczęto wypłatę świadczeń. Stan epidemiczny nie przeszkodził w przekazywaniu ich na konta świadczeniobiorców – zapewnia prezydent Michał Zaleski.

W Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej zostało wstrzymane wykonywanie odczytów przez inkasentów. W chwili obecnej wszystkie informacje o stanie liczników można uzyskiwać telefonicznie. W odniesieniu do biletów okresowych, MZK oferuje możliwość ich zwrotu. Warunkiem zwrotu środków pieniężnych jest oddanie biletu. W obecnej sytuacji najlepiej będzie zrobić to mailowo. Prezydent przypomniał też o zdalnym funkcjonowaniu toruńskich instytucji kulturalnych i zachęcił do odwiedzania ich stron internetowych.

Prezydent przyznał, że po zakończeniu epidemii koronawirusa przygotowywanie oferty kulturalnej miasta stanie się wyzwaniem, a miejsce Torunia na turystycznej mapie Polski będzie musiało być mocno zaznaczane.

Przed nami weekend. Chciałem zachęcić, aby czas wolny spędzić w swoich domach i wychodzić tylko w sprawach niezbędnych. Przypominam, że restauracje, bary i kluby są nieczynne. Wspólne świętowanie pierwszego dnia wiosny można odłożyć na późniejszy czas – apeluje prezydent Michał Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *