Czy to początek końca dawnego polmosu na Mokrem? Miasto przystępuje do miejscowego planu

Box2 Wiadomości
Fot. Archiwum

W zeszłorocznej aktualizacji studium uwarunkowań uwzględniono uwagi właścicieli Toruńskich Wódek Gatunkowych, którzy zawnioskowali o możliwość… zlikwidowania swojej fabryki i zaprzestania produkcji. Co w to miejsce?

Właściciele widzą w tym miejscu zabudowę mieszkaniową, dlatego miasto przystępuje do stworzenia w obszarze ulic Batorego, Chrobrego i Kościuszki miejscowego planu, który będzie umożliwiał realizację takiego zamierzenia. Szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Anna Stasiak zwróciła uwagę również na istniejącą tu zabudowę szachulcową, i określając ją jako “substandardową”. Plan ma uporządkować obszar i rezerwować również część na funkcje drogowe i handlowo-usługowe.

-Uchwała zostaje przygotowana na taki cel – mówiła Anna Stasiak. – I oprócz tego, że ma zarezerwować tereny na cele publiczne, komunikacyjne, ma również chronić elementy kulturowe, które znajdują się w tym obszarze. Jest to dawna fabryka Natana Hirschfelda, dzisiejszy polmos, zabudowa substandardowa, częściowo przy ul. Batorego. Plan ma za zadanie uporządkować struktury własnościowe, urbanistyczne i wprowadzić nową jakość przestrzeni w ważnym dla miasta otoczeniu wśród instytucji publicznych.

Komisja rozwoju zaopiniowała projekt pozytywnie. W dyskusji wziął udział również radny Maciej Krużewski. Zaapelował o uwzględnienie wykupy terenów

-Pani dyrektor pokazywała nam piękne przykłady rewitalizacji terenów postindustrialnych z terenu kraju. -mówił Krużewski. –To jest dopiero początek prac nad planem. Ja będę bardzo bardzo prosił i bardzo wnioskował, żeby te wszystkie wydarzenia, które pani dyrektor wspomniała, czyli nowa tkanka mieszkaniowa, ochrona terenów zielonych, parki “kieszonkowe”, kwestia dostępności publicznej Strugi Toruńskiej była w tym nowym planie zagwarantowana. Jeżeli to się wiąże z wykupem gruntów prywatnych na cele publiczne, to miałbym prośbę również do prezydenta o przygotowanie takich zdarzeń.

To dopiero początek prac nad miejscowym planem. Czy w fabryce wódek powstaną mieszkania – czas pokaże.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *