Czy uczniowie z toruńskich szkół będą na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruński SLD na początku lutego zaapelował do władz Torunia, żeby dzieci i młodzież z toruńskich szkół nie brała udziału w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Jest odpowiedź wiceprezydenta.

W piątek (1 marca 2019) władze Torunia uczczą pamięć o żołnierzach wyklętych. W południe złożą kwiaty pod pomnikiem przy al. Solidarności. Przewidziano także koncert orkiestry wojskowej z Torunia.

W poprzednich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych brali udział m.in. toruńscy uczniowie. Temu sprzeciwia się toruński SLD. Na początku lutego działacze lewicy zaapelowali do władz Torunia, żeby dzieci i młodzież z miejskich szkół nie brały udziału w obchodach.

„Czy dzieci z toruńskich szkół publicznych będą uczestniczyły w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i imprezach okolicznościowych z tym związanych organizowanych w godzinach nauki na terenie Torunia?” – pytali wówczas działacze SLD w piśmie do komisji oświaty i sportu rady miasta.

SLD wskazywał, że w obchodach biorą udział “środowiska skrajnej prawicy i stadionowej chuliganerii tzw. kiboli”, a podczas nich skandowane są okrzyki „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, czy „śmierć wrogom ojczyzny”, „śmierć lewactwu”, itp.

“Zachowania te maja charakter nagminny i wyczerpują znamiona mowy nienawiści i niedopuszczalnej agresji słownej w przestrzeni publicznej, są naganne i na dzieci szkolne mają wpływ demoralizujący” – czytamy w piśmie SLD. “Toruńskie dzieci ze szkół publicznych, nie powinno się uczyć oddawania hołdu postaciom mającym na rękach krew ludności cywilnej w tym naszych rodaków”. „Oddziały tzw. żołnierzy wyklętych podpalały domy z ludźmi, przez co ginęli w ogniu żywcem, mordowały cywilów, żołnierzy i funkcjonariuszy, rabowały i gwałciły kobiety”.

Co na to władze Torunia? Głos w tej sprawie zabrał wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. 22 lutego skierował pismo do przewodniczącego rady miasta Marcina Czyżniewskiego.

Fiderewicz wskazuje w odpowiedzi, że zgodnie z prawem oświatowym działalnością każdej szkoły lub placówki kieruje jej dyrektor.

“Kompetencje określone w przytoczonym akcie prawnym obejmują również organizowanie imprez okolicznościowych w godzinach nauki. Mogą się one odbywać tylko w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem nauczania, w ramach zajęć prowadzonych przez przygotowanego nauczyciela i w sposób wykluczający faworyzowanie jakiegokolwiek ugrupowania czy opcji politycznych” – pisze Fiderewicz.

Magistrat zatem nie może mieć wpływu na to, w jaki sposób i w jakiej formie placówki będą organizować imprezy okolicznościowe.

Czy dzieci i młodzież z toruńskich szkół powinny brać udział w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych? Czekamy na Wasze opinie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Czy uczniowie z toruńskich szkół będą na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych?

  1. MORDOWALI POLAKÓW zamiast okupantów…przykre..ze czcimy bandytów ..WSZYSTKO WINA STALINA..ŻE WYZWOLIŁ POLSKĘ ….. KRAJE EUROPY WSCHODNIEJ….. wyzwoliby nas przyjaciele zachodu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *