Czy ul. Turystyczna jest dobrym miejscem pod parking Park&Ride? Mieszkańcy Kaszczorka mają wątpliwości

Box2 Wiadomości
Fot. materiały prasowe

Do końca 2019 r. mają zostać przeprowadzone przetargi na stworzenie w Toruniu parkingów typu Park&Ride. Jeden z nich zlokalizowany będzie przy ul. Turystycznej. Powstanie tam 46 miejsc, w tym trzy dla niepełnosprawnych.

Temat stworzenia parkingu poruszony został w trakcie poniedziałkowego spotkania mieszkańców Kaszczorka z prezydentem Michałem Zaleskim. Inwestycja służyć ma kierowcom dojeżdżającym do Torunia od strony gmin Lubicz i Obrowo.

– Kierowcy będą mogli zostawić swój samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej – tłumaczył Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Zdaniem władz miasta, w ten sposób ograniczony zostanie ruch samochodów w centrum. Opinie mieszkańców, co do inwestycji, są jednak podzielone.

– Kaszczorek nie jest odpowiednim miejscem, do budowania parkingów typu Park&Ride – mówiła podczas debaty jedna z mieszkanek osiedla. – Może warto stworzyć takie miejsce w okolicach sklepu Obi, w lokalizacji, w której kierowcy będą mieli lepszy dostęp do komunikacji miejskiej? Jeżeli jednak miasto zdecyduje się postawić inwestycję przy ul. Turystycznej, może warto pomyśleć o nawierzchni innej niż beton? Nie zabierajmy sobie zieleni.

Jak podkreślali inni mieszkańcy, sam pomysł stworzenia parkingu jest słuszny. Inną sprawą jest wspomniana nawierzchnia.

– Może warto zamontować tzw. kratownice, by mogła przez nie przerastać trawa? – sugerowali prezydentowi. – Sprawdźmy, czy kierowcy będą z parkingu korzystać. Gdy inwestycja zyska zainteresowanie, miasto będzie mogło ją rozbudować. Szkoda jednak zieleni i pieniędzy, by zabetonowany plac stał pusty.

Do rozpatrzenia pozostaje także propozycja zagęszczenia kursów autobusu linii nr 23, który mógłby wozić kierowców z parkingu Park&Ride do miasta.

– Obecnie autobusy linii nr 23 jeżdżą co 40 minut – komentują zainteresowani. – Żaden kierowca nie będzie tyle czekał. Proponujemy określony procent wszystkich kursów skrócić. Przejazdy między pętlą w Kaszczorku a okolicą sklepu Obi odbywałyby się częściej, a mieszkańcy szybciej docieraliby do centrum. Z tego udogodnienia skorzystaliby także kierowcy parkingu Park&Ride.

Tagged

3 thoughts on “Czy ul. Turystyczna jest dobrym miejscem pod parking Park&Ride? Mieszkańcy Kaszczorka mają wątpliwości

 1. Co za bzdura. Wtedy ze Złotorii itp kursów bedzie mniej a więc mieszkancy takich miejscowosci nie pojadą MZK tylko samochodami i na pewno nie do pobliskiego Park&Ride.
  Mieszkańcy Kaszczorka! Pomyślcie o innych ludziach a nie tylko o zieleni.
  Juz i tak macie oświetlona na maksa Turystyczną jak Marszalkowska a na niej zywego ducha nie widać. Po co to.

 2. Mieszkam przy przystanku 23 w gm. Lubicz.
  Dzieci korzystają z autobusów aby dojechać do szkoły, czasami też przesiadamy się do autobusu aby dojechać lub wrócić z miasta.
  P&R w proponowanym miejscu nie będzie funkcjonował z następujących powodów:
  – gdy już wsiądę do auta to nie będzie mi się chciało przesiadać i czekać na autobus, który potem jeszcze objeżdża osiedle
  – z oczywistych powodów dzieci nie dojadą samochodem na ten parking aby dotrzeć do szkoły
  Aby nakłonić mieszkańców spoza Torunia do korzystania w większym stopniu z komunikacji publicznej wystarczyłoby:
  – zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów na tej linii
  – wprowadzić takt np 15…20min aby nie trzeba było zastanawiać się o której godzinie trafię na autobus
  – przedłużyć przejazd o przystanek na stacji przesiadkowej w al. Solidarności, potem przy dworcu PKP do pętli na pl. Św. Katarzyny – zmiana wydaje się nieznaczna a pozwoli skomunikować się z resztą miasta.
  – przejazdy finansowane przez gminę (tak. Lubicz płaci MZK za kursy poza granice miasta) skierować bez objazdu przez Kaszczorek – ulicą Turystyczną wprost do miasta.

  Gdyby wcielić powyższe w życie to okaże się, że parking jest niepotrzebny i nie będzie trzeba betonować kolejnego kawałka zieleni…

  r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.