Czy w Toruniu odbędą się lekcje dot. mowy nienawiści? Jest petycja w tej sprawie

Box2
Fot. nadesłane

W internecie opublikowana została petycja w sprawie zorganizowania lekcji o mowie nienawiści w toruńskich szkołach. Jej autorką jest Marta Siwicka, lokalna aktywistka. Wsparcie inicjatywie udzieliło 30 organizacji pozarządowych. Do petycji odniósł się także prezydent Michał Zaleski.

– Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wydał polecenie, by we wrocławskich szkołach odbyły się lekcje poświęcone mowie nienawiściProsimy Pana o podjęcie podobnych działań w Toruniu – apelują do prezydenta Michała Zaleskiego twórcy dokumentu. – Młodzież w obliczu tak ekstremalnego ataku inicjowanego nienawiścią nie powinna zostać bez wsparcia pedagogicznego, dlatego chcielibyśmy, aby takie lekcje odbyły się w każdej szkole. Uważamy, że w obecnym momencie jest to niezwykle potrzebne.

W petycji Marta Siwicka sugeruje, by lekcje poświęcone mowie nienawiści zostały przeprowadzone przez wykwalifikowane do tego osoby.

Oto pełna treść petycji:

Szanowny Panie Prezydencie,

Jesteśmy głęboko poruszeni tragedią, jaka miała miejsce 13 i 14 stycznia w Gdańsku. Prezydent tego miasta Paweł Adamowicz został ugodzony nożem podczas uczestnictwa w akcji charytatywnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a następnie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Zarówno Paweł Adamowicz jak i inni politycy oraz polityczki, a także przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji oraz osoby publiczne stali i stały się ofiarami mowy nienawiści. Odnosimy wrażenie, że krzywdzące, brutalne słowa są coraz powszechniejsze w życiu publicznym, a hejt jest na porządku dziennym. Nawet w obliczu tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza spirala mowy nienawiści nie przestała się nakręcać.

Jest w nas głęboki niepokój i przekonanie, że język ma silny wpływ na rzeczywistość i może przyczyniać się do tragedii. Historia wielokrotnie udowadniała, że nienawistna mowa przekuwała się w czyny.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wydał polecenie, by we wrocławskich szkołach odbyły się lekcje poświęcone mowie nienawiściProsimy Pana o podjęcie podobnych działań w Toruniu.  Młodzież w obliczu tak ekstremalnego ataku inicjowanego nienawiścią nie powinna zostać bez wsparcia pedagogicznego, dlatego chcielibyśmy, aby takie lekcje odbyły się w każdej szkole. Uważamy, że w obecnym momencie jest to niezwykle potrzebne.

Jednocześnie sugerujemy, by lekcje poświęcone mowie nienawiści zostały przeprowadzone przez wykwalifikowane osoby bądź, by trenerki i trenerzy przeszkolili nauczycielki i nauczycieli, którzy następnie podzieliliby się wiedzą z uczniami. Gdyby brakowało odpowiednich specjalistów w zasobach miejskich, służymy kontaktami do odpowiednich osób.

Petycji wsparcia udzielają (w kolejności alfabetycznej):

Amnesty International Toruń
Czas Mieszkańców
Feministki Antyfaszystki
Fundacja Emic
Fundacja Fabryka UTU
Fundacja Katharsis
Fundacja Kształtowania Świadomości Społecznej Komitywa
Fundacja Nie.Art
Fundacja NIEOGRANICZONA im. Bogny Olszewskiej
Fundacja Nie Tylko Matka Polka
Fundacja Stabilo
Fundacja Studio M6
Fundacja VERDA
KOD Toruń
Kolektyw Manifa Toruńska
Marsz Równości w Toruniu
Obywatelski Toruń
Partia Razem Toruń
Partia Teraz! 
Piekielna Strona Popkultury
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
Sojusz Lewicy Demokratycznej w Toruniu 
Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych Motyka
Stowarzyszenie Patriotyczno-Lewicowe “Pomost”
Stowarzyszenie Polska Laicka
Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności
Teatr Pomarańczowy Cylinder
Toruńskie Dziewuchy
Toruński Strajk Kobiet
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej 

Dokument podpisać można na stronie https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Prezydent_Torunia_Michal_Zaleski_Petycja_w_sprawie_lekcji_o_mowie_nienawisci_w_torunskich_szkolach/details/?fbclid=IwAR3sRG8TrSFjMs_Iq05uk1NBUdi4da9KXLDjHv9eVg43PCbhHCmi0qWfn9k

Do opublikowanej petycji odniósł się na portalu Facebook prezydent Michał Zaleski.

Lekcje dot. akceptacji, szacunku i wzajemnego zrozumienia odbywają się od 3 lat corocznie w ramach Tygodnia Tolerancji – pisze prezydent. -Podczas ubiegłorocznego Toruńskiego Tygodnia Tolerancji we wszystkich klasach zostały przeprowadzone dodatkowe lekcje – warsztaty, podczas których podjęta została tematyka kształtowania postaw tolerancji i akceptacji dla odmienności innych, również za pośrednictwem języka. Celem zajęć była również profilaktyka przemocy i przeciwdziałania zachowaniom ksenofobicznym.

Jak podkreślił włodarz Torunia, takie działania systemowe będą kontynuowane w programach realizowanych przez toruńskie szkoły. Najważniejsze są bowiem działania długofalowe, a nie podyktowane spontanicznymi decyzjami.

Tagged

1 thought on “Czy w Toruniu odbędą się lekcje dot. mowy nienawiści? Jest petycja w tej sprawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *