Czym zajmą się radni na najbliższej sesji? Prezydent przedstawił swoje propozycje

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Wsparcie dla niepełnosprawnych, prace użyteczne społecznie i bonifikaty za przekształcenie wieczystego użytkowania na własność. To część tematów, którymi zajmą się radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Ta odbędzie się już w jutro.

Najważniejszym punktem zebrania będzie uroczysta część, poświęcona inauguracji obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Wcześniej jednak odbędzie się część robocza, podczas której radni będą głosowali nad projektami uchwał. Na tydzień przed sesją swoje pomysły przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski. Czego dotyczą?

– Przygotowaliśmy 8 projektów uchwał – poinformował prezydent. – Po pierwsze, proszę radę o zgodę na to, abyśmy wzięli udział w rządowym programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. To propozycja dotycząca wprowadzenia bardzo ważnej funkcji, która może być finansowana w całości z budżetu państwa, mianowicie asystenta osoby niepełnosprawnej, jeżeli zaakceptujemy rozwiązania, które proponuje nam rząd.

Program finansowany jest przez Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jeśli Rada Miasta poprze ten pomysł, niepełnosprawni będą mogli liczyć na wsparcie już od lutego.

– Będziemy mogli na to pozyskać środki finansowe, pokrywające koszty w całości. 40 osób niepełnosprawnych będzie mogło korzystać przez 11 miesięcy z takiej asystenckiej pomocy. Obsługa nie może trwać dłużej niż 30 godzin miesięcznie, takie są warunki tego programu – tłumaczył Michał Zaleski.

Prezydent zaproponował także temat prac społecznie użytecznych. Decyzja rady dotyczyła będzie 66 instytucji i firm na terenie Torunia, w których będą mogły być wykonywane.

– To szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury czy stowarzyszenia – wyjaśniał prezydent. – Zakładamy w projekcie uchwały, że – dla okresu 11 miesięcy – 77 tys. godzin użytecznych prac społecznych zostanie wykonanych przez osoby, które zostaną do tego skierowane przez podmioty posiadające odpowiednie uprawnienia.

Radni zagłosują także nad wydłużeniem terminu wnoszenia opłat bonifikowanych za przekształcenie wieczystego użytkowania na własność w przypadku lokali mieszkalnych. Termin ten minął wraz z końcem ubiegłego roku. Prezydent chce, aby wydłużyć go do końca marca. 

– Ponieważ część informacji o tym, że dany wieczysty użytkownik ma możliwość skorzystania z tej jednorazowej bonifikaty, docierała nawet po 30 listopada, prosimy Radę Miasta o wydłużenie terminu – mówił Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że za zgodą rady osoby, które jeszcze nie zdążyły tych bonifikowanych opłat wnieść, będą mogły to zrobić w pierwszym kwartale tego roku. Ta bonifikata w Toruniu wynosi 90 proc.

Prezydent przedłoży radzie także pomysły na tegoroczne konsultacje społeczne. Tutaj pojawia się 16 propozycji tematów – 11 ogólnomiejskich i 5 lokalnych. Są to m.in. kwestie polityki parkingowej w obrębie Starego Miasta, stacji ładowania samochodów elektrycznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi czy programu rozwiązywania problemów alkoholowych. Konsultacje mają również poruszyć temat zagospodarowania terenu na Wrzosach, na którym miała powstać szkoła. W związku z planami wobec osiedla JAR zadecydowano o ulokowaniu szkoły właśnie tam.

– Mamy więc teren, który powinniśmy określić, w drodze konsultacji, jak mieszkańcy osiedla chcieliby wykorzystywać – przekonuje prezydent Zaleski.

To tylko część pomysłów, którymi zajmą się radni na najbliższej sesji. Prezydent zachęca do głosowania za przyjęciem projektów uchwał. O tym, czy tak się stanie, przekonamy się już w czwartek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *