Czyste Powietrze przeciwko smogowi. Na co można dostać rządową dotację?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Smog to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoi nasze państwo. Na 15 miast z najniższą jakością powietrza w Europie aż trzy leżą w Polsce. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – to najważniejszy cel rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Podczas Welconomy Forum in Toruń – 18 i 19 marca – smog będzie odmieniany przez wszystkie przypadki. Walka z nim jest bowiem jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakim obecnie stoimy.

Nieprzypadkowa jest obecność na forum Henryka Kowalczyka, ministra środowiska i licznego grona samorządowców. Podczas forum dowiemy się, jak samorządy będą mogły radzić sobie z poprawą jakości powietrza. Poznamy też dotychczasowe przykłady walki samorządowców ze smogiem.

– Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach – zwraca uwagę minister środowiska.

Z myślą o poprawie jakości powietrza we wrześniu ub.r. został uruchomiony rządowy program priorytetowy „Czyste Powietrze”, który potrwa do 2029 r.

Na czym on polega? Na dofinansowaniu wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz dociepleniu budynków jednorodzinnych. Do końca 2018 r. (wnioski można było składać od 19 września) do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 1336 wniosków, a w całym kraju ponad 25 tys. zgłoszeń.

Przez pierwsze miesiące realizacja programu szła dość topornie. Od września ub.r. do końca stycznia 2019 r. podpisano bowiem zaledwie 147 umów na termomodernizację w całym kraju – jak podaje portal Oko.press. Co więcej, na początku tego roku przyjmowanie formularzy tymczasowo wstrzymano. Powód? Aktualizacja programu i dostosowanie systemów informatycznych do zmian w prawie. Od 21 stycznia można je ponownie składać w WFOŚiGW w Toruniu.

Do 5 marca br. do WFOŚiGW wpłynęło 1977 wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze. W 2019 r. Fundusz przeznaczy na ten cel 73,9 mln zł, w tym 51,8 mln zł na poczet dotacji i 22,1 mln zł – pożyczek. Dla usprawnienia obsługi beneficjentów WFOŚiGW zwiększył zatrudnienie o kilka etatów. Dodatkowe koszty związane z zakupem sprzętu, wyposażenia, dostosowania stanowisk pracy i oprogramowania wyniosą około 500 tys. zł.

– Nie ma ograniczenia ilości beneficjentów na dany rok, w związku z tym każdy, kto złoży wniosek i kwalifikuje się do dofinansowania, otrzyma wsparcie – informuje Fundusz. – Przypominamy, że program będzie realizowany przez 10 lat, a beneficjent ma aż dwa lata na realizację inwestycji.

Program będzie realizowany przez 10 lat. Pochłonie ponad 103 mld zł. Dzięki niemu zostanie docieplonych ponad 4 mln domów jednorodzinnych.

Jak wygląda “Czyste Powietrze” w praktyce? Korzystając z programu, można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów. “Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł” – czytamy na stronie internetowej WFOŚiGW.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Przedsięwzięcia realizowane w ramach dotacji należy zakończyć w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy na wsparcie. Nie mogą być one zakończone przed dniem złożenia wniosku.

Dofinansowanie z rządowego programu można otrzymać na wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” jest duże, co pokazuje duża liczba uczestników na gminnych spotkaniach informacyjnych w powiecie toruńskim. W gminie Lubicz w grudniowym spotkaniu dotyczącym programu wzięło udział 190 osób.

Według raportu „World Air Quality Report 2018” na 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż trzy leżą w Polsce: to Jaworzno, Kraków i Katowice. Plasuje to nas na trzecim miejscu pod względem najniższej jakości powietrza – za Bośnią i Hercegowiną i Macedonią.

Tagged

2 thoughts on “Czyste Powietrze przeciwko smogowi. Na co można dostać rządową dotację?

  1. warto skorzystać z dofinansowania! Już wiele osób otrzymało środki 🙂 walczmy o czyste powietrze, walczmy o nasze zdrowie! Całe szczęście idzie lato.. na chwilę zapomnimy o smogu. Jednak jesienią znów pojawi się problem. Polecam kanał na YouTube Dobre Kotły. Naprawdę wiele się stamtąd dowiedziałam o kotłach i paliwach 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=8BoZ1VRK6lA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.