Deficyt budżetowy mniejszy, bo części inwestycji nie udało się zrobić

Polecamy Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

To już jedne z ostatnich zmian w budżecie miasta na 2018 r. Wynikają one głównie z tego, że nie uda się zrealizować części planowanych w tym roku projektów. Dzięki temu deficyt miasta zmniejszy się o 14 mln zł.

Na najbliższej, czwartkowej sesji radni miasta zajmą się nie tylko budżetem miasta na 2019 r. Będą zmieniać jeszcze plan dochodów i wydatków na ten rok. Wynika to m.in. z przesunięć niektórych wydatków na przyszły rok, będącego wynikiem przeglądu tegorocznych zadań i stanu ich realizacji.

– Proponujemy radzie zmniejszenie deficytu w 2018 r. o 14 mln zł, a spodziewamy się, że może on być jeszcze niższy na koniec roku o ok. 10 mln zł – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Wynika to z niewykorzystania rezerw, jakie zawsze są zaplanowane w budżecie, a także z oszczędności w związku z niewykonaniem niektórych zadań.

Według ostatniej wersji budżetu miasta na 2018 r. deficyt wynosi 99,1 mln zł. Jak to się stało, że będzie on mniejszy? O 2,2 mln zł zwiększyły się dochody m.in. z podatku od nieruchomości. Ponadto pojawiły się oszczędności – blisko 7 mln zł, w tym 2,3 mln zł to odsetki z kredytów, a 4,6 mln zł pochodzi z zdań, które były planowane, ale nie zostały wykonane.

Dlaczego nie udało się wykonać tych zadań? Złożyło się na to wiele czynników. Magistrat i podległe mu jednostki musiały po kilka razy rozpisywać te same przetargi. W wielu z nich padały kwoty, które przekraczały planowane wydatki. W efekcie na 2019 r. zostanie przesunięte aż 13 mln zł z puli inwestycyjnej i dochody związane z inwestycjami (3,7 mln zł). Pozostała kwota ok. 9,5 mln zł zmniejsza deficyt w 2018 r., ale przechodzi przechodzi do budżetu na przyszły rok.

O jakie zadania chodzi? Wśród nich jest milion złotych, które miasto miało dołożyć UMK do rozbudowy Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. Przetarg został unieważniony (najniższa oferta została odrzucona, a pozostałe przekraczały pulę na tę inwestycję). Na tej liście jest też projekt informatyczny e-kultura i e-zdrowie czy budowa alejek na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

Magistrat rozliczył także wydatki na oświatę. W tym roku przeznaczył na nią 370 mln zł. Ta pula zostanie podwyższona o kolejne 4,5 mln zł. Z tej sumy 3,5 mln zł zostanie wydana na wynagrodzenia nauczycieli i pracowników administracyjnych placówek miejskich, prawie 400 tys. zł otrzymają placówki niepubliczne, a 600 tys. zł pójdzie na utrzymanie szkół. Ma to związek ze wzrostem cen prądu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys