Do końca października miało dotrzeć 14 nowych autobusów. Przyjechał tylko jeden [ZDJĘCIA]

Polecamy Wiadomości
fot. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

Do końca października miały dotrzeć do Torunia dwie pierwsze transze nowych autobusów: siedem solarisów i siedem manów. Producenci jednak nie zmieścili się w terminie. Został dostarczony tylko jeden solaris. A manów jeszcze nie ma. Skąd ta obsuwa?

Zgodnie z kontraktami zawartymi z producentami autobusów marki Solaris i MAN, część nowych autobusów miała zostać dostarczona do końca października. Do zajezdni autobusowej w tym terminie miało przyjechać siedem solarisów i siedem manów. Tak się jednak nie stało. MZK na razie otrzymał tylko jednego solarisa.

– Na razie do Torunia dotarł pierwszy solaris – potwierdza Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. – Obecnie solaris jest przygotowywany do eksploatacji. Trzeba go zarejestrować i ubezpieczyć. Autobus zacznie wozić pasażerów za kilka dni.

Co z resztą pojazdów? Przedstawiciele MZK wizytowali fabryki MAN-a i Solarisa, w których powstają zamówione autobusy. Część pojazdów jest na ukończeniu.

– Oglądaliśmy produkowane autobusy. Prace są na końcowym etapie, ale nie dotrą do nas na czas – mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK. – Z wyjaśnień MAN-a i Solarisa wynika, że powodem takiego stanu rzeczy są opóźnienia procesu produkcyjnego. Obecnie wiele miast kupuje autobusy z unijnych środków i wykonawcy nie nadążają z dostarczaniem podzespołów. Mimo naszych monitów producenci twierdzą, że nie są w stanie tego przyspieszyć. Opóźnienie nie jest winą MZK, staraliśmy się, by dostawy przyszły w terminie.

Za niedotrzymanie terminów dostaw umowy zawarte przez MZK z MAN-em i Solarisem przewidują kary umowne.

Zamówione przez MZK solarisy – docelowo będzie 21 pojazdów tej marki – są napędzane olejem napędowym, przystosowane do przewozu niepełnosprawnych, niskopodłogowe i wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automat do sprzedaży biletów, WiFi, USB, system zapowiedzi głosowych, który ułatwia podróżowanie np. niewidomym.

Podobne parametry będą mieć many z napędem hybrydowym. Toruński przewoźnik zamówił 14 tego typu pojazdów. Solarisy miały dotrzeć w trzech partiach (po siedem sztuk): pierwsza do 31 października, druga do 10 listopada, a trzecia do 20 listopada. Pierwsze siedem manów miało dotrzeć do Torunia także do 31 października, natomiast pozostałe siedem (oraz pojazd pogotowia technicznego) – do 15 listopada.

Ile MZK zapłaci za nowe autobusy? Zakup solarisów pochłonie 25,5 mln zł, a manów – 24,8 mln zł.

Tak prezentują się nowe toruńskie autobusy (fot. MZK):

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys