Do końca sierpnia zaszczepieni wszyscy chętni? Narodowy Program Szczepień przyspiesza

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Do końca II kwartału rząd chce zaszczepić 20 mln Polaków, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych. Ma to umożliwić m.in. rozszerzenie punktów szczepień, prostsza kwalifikacja na szczepienia i poszerzenie grupy osób wykonujących szczepienia, m.in. o farmaceutów czy studentów ostatniego roku kierunków medycznych.

Do tej pory w kraju zaszczepiono 6,1 mln osób, z czego ponad 2 mln dwiema dawkami. Liczba ta ma gwałtownie wzrosnąć po wprowadzonych zmianach.

  1. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie nowych miejsc szczepień. W II kwartale 2021 r. punkty szczepień będzie można stworzyć nie tylko w szpitalach i przychodniach POZ, ale także u samodzielnych ratowników i pielęgniarek, w punktach drive-thru, dużych zakładach pracy i w aptekach.
  2. W związku z tym poszerzono także grupę osób, uprawnioną do udzielania szczepień. Od kwietnia do grupy tej dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych. Uproszczona zostanie ponad to kwalifikacja na szczepienie.
  3. Od kwietnia na szczepienie będzie mógł kwalifikować nie tylko lekarz, ale także inne, przeszkolone i uprawnione osoby z szeroko rozumianej grupy zawodów medycznych (stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych).
  4. Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz. Od kwietnia podstawą kwalifikacji do szczepienia będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

12 kwietnia rusza rejestracja na szczepienia dla osób z rocznika 1962. Przez kolejne dwa tygodnie codziennie rejestrowane będą osoby z kolejnych roczników, aż do rocznika 1973. Te osoby prawdopodobnie zaszczepią się jeszcze w kwietniu. W maju rząd planuje rozpocząć tzw. szczepienia populacje, czyli uruchomić rejestrację na szczepienia dla wszystkich chętnych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.