Do samorządów województwa kujawsko-pomorskiego trafi 150 mln zł

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych będzie mogło zostać wykorzystane na budowę lub remont dróg powiatowych i gminnych w 2021 r. Dofinansowanie dla poszczególnych jednostek będzie tym wyższe, niż niższy jest dochód własny samorządu. Już niedługo rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie na przyszły rok.

Środki, zagospodarowane dla Kujaw i Pomorza z Funduszu Dróg Samorządowych, wyniosły w 2020 r. ponad 150 mln zł. Limit na dofinansowanie zadań wieloletnich to z kolei ponad 60 mln zł. Otrzymane fundusze rozdzielane są przez wojewodę wśród samorządów powiatowych i gminnych, które wnioskowały o objęcie dofinansowaniem. Im niższe dochody jednostki samorządowej, tym wyższa kwota dofinansowania. Wsparcie przeznaczane jest na budowę lub remont lokalnych dróg. Nie może ono jednak wynieść więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Fundusz Dróg Samorządowych to program, który zmienił oblicze Polski lokalnej, a 1238 km przebudowanych lokalnych dróg w ciągu minionych czterech lat musi robić ogromne wrażenie – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz na wczorajszej konferencji prasowej.

Już niedługo zostanie dla samorządów ogłoszony kolejny nabór w nowej edycji rządowego programu. W ciągu 10 lat Ministerstwo Infrastruktury chce przeznaczyć na realizację programu przeszło 36 mld zł. W naborze na 2021 r. na ten cel zaplanowano 3.2 mld zł. Zdaniem rządzących, wsparcie w ramach funduszu jest jednym z elementów walki z kryzysem, związanym z epidemią koronawirusa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *