Dom Heleny Grossówny został wpisany do rejestru zabytków

Box1 Historia Wiadomości

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytów w Toruniu poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków tzw. domu Heleny Grossówny – budynku mieszkalnego, zlokalizowanego przy ul. PCK w Toruniu. Zabytkowy obiekt z pruskiego muru zostanie przeniesiony i w ten sposób uda się go zachować.

Przypominamy, że w marcu rozbiórką domu przy ul. PCK 30 w Toruniu, w którym wychowywała się przedwojenna aktorka Helena Grossówna, żyło całe miasto. Próbę rozebrania zabytkowej materii obiektu głośno skrytykowali nie tylko aktywiści, ale także politycy, a Towarzystwo Opieki nad Zabytkami wystosowało wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Dopiero po interwencji policji i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu inwestor przerwał rozbieranie dachu.

Na początku kwietnia wojewódzki konserwator zabytków zorganizował wizję lokalną w tym miejscu, która była częścią procesu wpisywania obiektu do rejestru zabytków. Inwestor zgodził się przekazać budynek bez działki jako darowiznę, a sam obiekt został przez niego zabezpieczony. Podjęto decyzję, że budynek zostanie przez pracowników Muzeum Etnograficznego zinwentaryzowany i przeniesiony. Prawdopodobnie zostanie on przeznaczony na Dom Aktora z częścią na próby czy miejsce spotkań dla społeczności lokalnej.

W piątek 30 lipca Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków dom Grossówny – wzniesiony w 1890 r. w konstrukcji szkieletowej.

Budynek mieszkalny przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 30 w Toruniu jest przykładem zabudowy Przedmieścia Chełmińskiego, która z uwagi na ograniczenia budowlane w rejonach fortecznych wznoszona była w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym. Posiada wartość historyczną jako miejsce związane ze znaną i lubianą przez publiczność aktorką i tancerką Heleną Grossówna (1904-1994). Helena Grossówna mieszkała w domu przy ob. ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 30 jako nastolatka, a następnie początkująca tancerka – czytamy na stronie WUOZ w mediach społecznościowych.

Tagged

2 thoughts on “Dom Heleny Grossówny został wpisany do rejestru zabytków

  1. Torunianie, społecznicy!
    Brawo.
    Ale uważajcie. Kontrolujcie wszystkie dokumenty w tej sprawie.
    Zwłaszcza obywatela Całbeckiego, by nie sfinansował właściciela. Czyli, żeby torunianie, dzięki obywatelowi Całbeckiemu za to nie zapłacili. A tak ma być.
    Niech płaci diler budowlany, a nie my, jak stara się obywatel Całbecki zrobić z torunian głupków.

  2. Ale najpierw bezrefleksyjni urzędnicy miejscy i ich zwierzchnicy nie znający chyba zbyt dobrze historii Torunia i ludzi związanych z Toruniem wydali zezwolenie na rozbiórkę domy. Panie Zlewski, Panie Całbecki wstyd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.