Dotacje dla fundacji o. Rydzyka pod lupą. Do NIK trafił wniosek o kontrolę

Box2 Wiadomości
O. Tadeusz Rydzyk na otwarciu Parku Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Piecyk

Jak donosi portal TVN24, przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka zwrócił się z wnioskiem o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli w Funduszu Sprawiedliwości i fundacji Lux Veritatis. Od 2019 r. fundacja o. Rydzyka otrzymała łącznie ponad 16 mln zł dotacji.

Wnioskodawca chce, żeby NIK sprawdził, czy pieniądze pozyskane przez fundację Lux Veritatis wydawane są prawidłowo i czy fundacja w ogóle ma prawo startować w konkursach Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi m.in. o rozpisany w styczniu konkurs Funduszu Sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości. Konkurs zakłada, że udzielone w jego ramach pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na prewencję stosowania przemocy na tle przynależności wyznaniowej czy upowszechnianie wiedzy z zakresu prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie. Konkurs wygrała fundacja Lux Veritatis na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan.

Adam Szłapka w swoim wystąpieniu podkreślił, że nie jest to jedyna dotacja dla fundacji o. Rydzka, płynąca z Funduszu Sprawiedliwości. Na chwilę obecną Lux Veritatis ma podpisane z funduszem trzy umowy na łączną kwotę ponad 13 mln zł. To, oprócz dotacji na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan za ponad 7 mln zł, także 5,5 mln zł na projekt “Prawda a historia” i 660 tys. zł na projekt “Bezpieczni w rodzinie”. Pieniądze dla fundacji o. Rydzyka płyną strumieniami także z innych źródeł. Jak informuje portal TVN24, mówimy o łącznej kwocie ponad 16 mln zł, przekazanych od 2019 r. i 27 umowach dotacyjnych.

Imperium medialne [o. Rydzyka – przyp. red.] jest bardzo mocno dotowane z pieniędzy publicznych – oceniał Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej. – To jest przekazywanie publicznych pieniędzy, tych, które mają pomagać ofiarom przestępstw, na przekupywanie Tadeusza Rydzyka, tylko po to, żeby wspierał polityków Solidarnej Polski, i żeby w konflikcie między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobrą wsparł Zbigniewa Ziobrę.

Co w sytuacji, gdy Fundusz Sprawiedliwości i fundacja Lux Veritatis nie ujawnią informacji o dotacjach, o którą wniósł Adam Szłapka? Będą składane kolejne wnioski. Łącznie z zawiadomieniem do prokuratury.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *