Drogie torunianki, oto Szpulka. Dyskusyjny klub filmowy dla Was

Box2 Kultura
fot. materiały prasowe

Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy “Szpulka” to nowy cykl wydarzeń w Centrum Kultury Dwór Artusa. To bezpłatne projekcje filmów dotyczących szeroko pojmowanej tematyki kobiecej, po których czekają nas dyskusje moderowane przez członkinie grupy Toruńskie Dziewuchy.

Skąd w ogóle pomysł, żeby torunianki miały swój Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy?

REKLAMA

– Pomysł narodził się z potrzeby wspólnego oglądania dobrego kina oraz dyskutowania o ważnych problemach – mówi Marta Siwicka, koordynatorka projektu z ramienia Toruńskich Dziewuch. – Nazwaliśmy naszą inicjatywę „Szpulka”, ponieważ chcemy „nawijać” o filmach, szpulka to element kinematografu, a ponadto jest rodzaju żeńskiego.

Bezpłatne seanse odbywają się w dogodnej godzinie w Dworze Artusa. W kameralnej atmosferze, otwartej na dyskusję i wszelkie poglądy. W trakcie spotkań będzie zapewniona opieka dla dzieci.

– Obecnie w Toruniu nie działa żaden Dyskusyjny Klub Filmowy, dlatego DKKF „Szpulka” będzie jedyną taką inicjatywą w mieście – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa. – Co więcej, w Polsce działa tylko jeden taki kobiecy klub, także nasze działania będą unikatowe w skali regionu, jak również pionierskie na skalę kraju.

Organizatorzy tego cyklu chcą dotrzeć przede wszystkim do “zwyczajnych kobiet, studentek, matek pracujących czy gospodyń domowych”. Pierwsze spotkanie już za nami. Można było obejrzeć i podyskutować o filmie „Nie jestem czarownicą”. Kolejne spotkanie już 8 listopada. O godz. 18.30 zacznie się seans filmu “Boski porządek” – szwajcarskiej komedii obyczajowej w reżyserii Petry Volpe.

Drugie spotkanie Klubu inauguruje toruńskie obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet. 28 listopada przypada setna rocznica uzyskania przez Polki czynnego i biernego prawa wyborczego. “Boski porządek” to opowiada o gospodyniach domowych z małego szwajcarskiego miasteczka, które zaczynają walczyć o prawa wyborcze kobiet (uzyskane w 1971 r.). Dyskusję poprowadzą członkinie grupy Toruńskie Dziewuchy: Natalia Waloch i Marta Kołacz.

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą grupy Toruńskie Dziewuchy, Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

Kolejna projekcja już 13 grudnia o godz. 18.30. Zobaczymy wówczas dramat obyczajowy “Ki” w reżyserii Leszka Dawida.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys