Z góry widać więcej [WYWIAD]

Materiały partnera
Drone Media / www.pilotdrona.com

Drony!?! – Panie kochany, moja córka już je dawno miała, na weselu, dronów już nie potrzebuję! – często słyszy nasz dzisiejszy rozmówca, Damian Kacperek – pilot drona.

W dzisiejszych czasach każdy kojarzy bezzałogowe statki powietrzne (UAVO) potocznie zwane dronami z filmami z wesel ewentualnie z materiałami reklamowymi i promocyjnymi. Pan przełamuje ten stereotyp.

– Jest to jedynie ułamek możliwości dzisiejszych dronów. Proszę wymienić branżę a zaproponuję rozwiązanie, które przyniesie realne korzyści. Już teraz w Drone Media filmowanie to drobny ułamek rozwiązań, które możemy zaproponować swoim klientom.

 

Zatem co Pan oferuje, poważnie wszystkie branże?

– Dzięki specjalistycznym kamerom hiperspektralnym jesteśmy wstanie monitorować stan zdrowia roślin, poziom ich nawodnienia, składu gleby czy zoptymalizować zużycie nawozów i pestycydów.

Jak znam życie, nie jest to tania inwestycja… Jak przekonać potencjalnego klienta, np. rolnika?

– Inwestycja – dobrze powiedziane. Inwestycja, która się zwraca. Wszystko to razem przekłada się na realne obniżenie kosztów uprawy, lepsze zbiory i docelowo zdrowszą bo mniej nasyconą chemikaliami żywność. Win-win. Ja jestem zadowolony, klient jest zadowolony. Nawet późniejszy konsument żywności będzie zdrowszy. Przynajmniej niektórzy (śmiech).

Z tego co wyczytałem, to wykorzystując sensory podczerwieni jesteście w wstanie monitorować efektywność cieplną budynków, odnajdywać uszkodzenia dachów nim staną się widoczne, odnajdywać usterki wpływające na wydajność paneli fotowoltaicznych czy stacji telefonii komórkowej. Czyżby koniec z wyczynami alpinistów ?

– Zgadza się! Każde z tych zastosowań pozwala szybko odczuć korzyści finansowe jakie niesie za sobą wykorzystanie dronów. Jednak drony stosujemy w miejscach gdzie wysłanie ludzi jest niebezpieczne lub wręcz niemożliwe. Koniec z wypadkami przy tego typu realizacjach. Mniejsze ryzyko dla wykonawcy tego typu pomiarów. Przykładem takich zastosowań są inspekcje mostów, kominów, linii energetycznych lub farm wiatrowych. Często jeszcze do tej pory w celu sprawdzenia wizualnego stanu technicznego danej konstrukcji wykorzystywani są alpiniści. Ryzykując swoim zdrowiem i życiem wchodzą na wskazaną konstrukcję i często w trudnych warunkach dokonują jej oględzin. Tego samego jest wstanie dokonać dron bez narażania ludzkiego życia oraz często znacznie szybciej i dokładniej.

Interesujące. Czyli wszedł Pan na rynek jako jeden z pierwszych w regionie kujawsko-pomorskim, ale jak sądzę, to prędzej czy później będzie normlana usługa jak każda inna…

– Każdego dnia znajdujemy nowe zastosowania dla tej niezwykłej technologii. A dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań dostarczamy usługi, które są dostępne już dla przeciętnego „Kowalskiego”. Liczymy, że dzięki wiedzy i wsparciu takich firm jak Drone Media wykorzystanie Dronów stanie się równie powszechne co wykorzystywanie wózków widłowych.

Drone Media / www.pilotdrona.com

(Materiał partnera)

Tagged