Drugie podejście do inteligentnego biurowca. Gdzie powstanie Business Centre Lab?

Box2 Wiadomości
fot. Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu

Izba Przemysłowo-Handlowa rozpisała drugi przetarg na budowę
Intelligent Business Centre Lab. W obiekcie będą testowane programy i urządzenia służące do sterowania wnętrzem budynku.

“Intelligent Business Centre Lab” – to projekt Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu. W ub.r. organizacja rozpisała przetarg na tę inwestycję. Oferty, które wpłynęły w nim, okazały się jednak zbyt wysokie.

Kilka tygodni temu został ogłoszony kolejny przetarg. Jako inwestor figuruje w nim nowo powołana spółka celowa – Business Centre Lab – działająca pod tym samym adresem co IPH. Firmy zainteresowanie przygotowaniem projektu Intelligent Business Centre Lab, a następnie jego budową, mogą się zgłaszać do 16 maja.

Inteligentny biurowiec ma powstać przy ul. Sportowej – na tyłach targowiska miejskiego na obszarze tzw. Nowego Centrum Torunia. Zwycięzca przetargu będzie musiał do końca stycznia 2020 r. przygotować dokumentację projektową i uzyskać decyzje niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Obiekt ma być gotowy do końca maja 2021 r.

Na czym polega ten projekt? Intelligent Business Centre Lab ma być obiektem do testowania rozwiązań związanych z szeroko pojętą eksploatacją budynków. Będzie można tam w warunkach rzeczywistych sprawdzić, czy dane oprogramowanie bądź urządzenia usprawniają sterowanie budynkiem lub wybranymi pomieszczeniami i czy np. pozwalają na zmniejszenie kosztów utrzymania.

Oprócz living lab w kompleksie ma powstać też fab lab, czyli laboratorium testowe wyposażone w uniwersalne urządzania do prototypowania i pracy projektowej. Chodzi np. o drukarkę 3D, kamerę 360 stopni, komputery o wysokich parametrach, terminal z bezpośrednim połączeniem z data center i chmurą o dużej mocy obliczeniowej.

W fab lab początkujące firmy będą mogły przygotowywać nowe rozwiązania w warunkach rzeczywistych – w inteligentnym budynku i pomieszczeniach. A później je sprzedawać np. deweloperom.

Obiekt przy ul. Sportowej liczący pięć kondygnacji będzie mieć ok. 2 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W jego skład wejdzie też demonstration center, gdzie będą prezentowane praktyczne zastosowania urządzeń i produktów testowanych w ramach “żywego laboratorium”.

Projekt ma być współfinansowany z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – na tworzenie i rozwój infrastruktury biznesowej.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *