Dwa lata spokoju. Schronisko dla zwierząt ma operatora do 2022 roku

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Wygląda na to, że na najbliższe dwa lata Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu nie będzie obiektem zainteresowania. Zeszłoroczne protesty pomogły – przetarg ogłoszony w końcu 2019 roku nie wzbudził kontrowersji wśród społeczników. Wiemy już, kto wygrał przetarg.

Do postępowania przystąpiła tylko jedna firma – PERRO Agnieszki Szareckiej, czyli dotychczasowy operator przytuliska dla zwierząt. To, że zgłosił się jeden oferent nie znaczy, że musiał uzyskać zlecenie. Urzędnicy sprawdzali jego możliwości realizacji zadania oraz ofertę i podjęli decyzję o powierzeniu schroniska firmie PERRO.

Przypomnijmy, że w 2019 roku na ulicę wyszło około tysiąca osób w marszu sprzeciwiającym się zbyt niskim wymaganiom stawianym w przetargu prowadzącemu schronisko. W efekcie mogła go wygrać fundacja bez doświadczenia. Wiceprezydent Andrzej Rakowicz z Platformy Obywatelskiej tłumaczył wówczas, że miasto chciało dać szanse młodym:

– Zamykanie przestrzeni dla ludzi młodych, dla ludzi, którzy zdobywają doświadczenie – tłumaczył wiceprezydent. -Każdy z nas był młody. (…) Ja również jestem osobą, która kiedyś zaczynała, też startowałem też mi mówiono, że jestem za młody, że powinienem stać w kolejce w szyku.

Po komisji, na której padły te i wiele innych słów, radni z ugrupowania wiceprezydenta nie byli zbyt zadowoleni. Ostatecznie przetarg unieważniono, a kolejny wybierał operatora tylko na rok. Krótki okres uzasadniano zapowiadanymi przez Prawo i Sprawiedliwość zmianami w ustawie o ochronie zwierząt. Z tych zmian nic nie wyszło, a tymczasem w Toruniu pod koniec 2019 roku wybory kandydata na wiceprezydenta wewnątrz Koalicji Obywatelskiej wygrał Paweł Gulewski. Czy to skutek wydarzeń wokół schroniska?

W miejskim komunikacie czytamy, że operator będzie zobowiązany do:

  • całodobowej opieki nad zwierzętami znajdującymi się w schronisku, dozoru terenu, urządzeń i obiektów schroniska;
  • przyjmowania do schroniska zwierząt z terenu Gminy Miasta Toruń oraz innych gmin, z którymi zawarto stosowne porozumienia, na warunkach z nich wynikających;
  • wyjazdów interwencyjnych po zwierzęta na terenie Gminy Miasta Toruń i innych gmin w ramach porozumień, w godzinach 7.00 – 21.00 każdego dnia, a po tych godzinach przyjmowania od Straży Miejskiej i upoważnionych służb zwierząt z interwencji.
  • przeprowadzania profilaktycznych odłowów (wyłapywania) bezdomnych zwierząt w miejscach ich nadmiernego gromadzenia, transportu odłowionych zwierząt bezpośrednio do schroniska przy użyciu urządzeń i środków nie stwarzających zagrożenia dla ich życia i zdrowia ani nie zadających im cierpienia, w tym samochodu przystosowanego do transportu zwierząt oraz zapewnienia, w razie potrzeby, opieki lekarsko-weterynaryjnej dla odłowionych zwierząt;
  • zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej, w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, przez lekarza weterynarii współpracującego ze schroniskiem;
  • zapewnienia opieki weterynaryjnej zwierzętom przebywającym w schronisku, w tym przeprowadzania zabiegów sterylizacji i kastracji;
  • znakowania wszystkich zwierząt opuszczających schronisko za pomocą czipów;
  • poszukiwania właścicieli dla bezdomnych zwierząt (adopcja zwierząt), w tym poprzez utrzymanie strony internetowej, na której umieszczane będą zdjęcia i opis zwierząt przeznaczonych do adopcji.
  • zorganizowania lub wzięcia udziału w akcjach edukacyjnych i promocyjnych dotyczących ochrony zwierząt

Umowa została zawarta na okres od od 16 marca 2020 r. do 15 marca 2022 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *