Dworce Toruń Wschodni i Toruń Miasto przejdą modernizację. Co się zmieni?

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Dworce Toruń Miasto oraz Toruń Wschodni przejdą modernizację. Poza remontem peronów, w planach jest także stworzenie drugiego toru na odcinku między obiema stacjami, tym samym likwidując potrzebę oczekiwania na przejazd. Zmiany wpłyną również na sprawniejszą i zintegrowaną komunikację w mieście.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z PKP S.A. i Miastem Toruń podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu – BiT City II”. Projekt wykona Transprojekt Gdański sp. z o.o. Dokumentacja jest krokiem ku realizacji inwestycji, która ułatwi komunikację, zwiększy dostępność do kolei w Toruniu i regionie.

Przebudowa obiektów nadzorowana będzie przez konserwatora zabytków. Jak zaznaczają twórcy projektu, dzięki modernizacji budynki spełnią najwyższe standardy obsługi podróżnych. Wprowadzone rozwiązania pozwolą wyeliminować bariery architektoniczne i ułatwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, starszym, rodzicom z dziećmi oraz pasażerom z dużym bagażem. W budynkach zainstalowany zostanie także system informacji pasażerskiej: głosowej i wizualnej.

Jak zmieni się dworzec Toruń Wschodni?

Prace modernizacyjne obejmą zarówno budynek główny, jak i obiekt administracyjny, zlokalizowany w sąsiedztwie dworca.

– Na parterze dworca znajdą się: hol główny poczekalni, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe, w tym kiosk i gastronomia – wylicza Michał Stilger rzecznik prasowy Polskie Koleje Państwowe S.A. – Przestrzeń na piętrze zostanie wykorzystana na potrzeby obsługi dworca oraz na cele techniczne.

W ramach projektu wydłużone i podwyższone zostaną trzy perony. W koncepcji wykonawca ma uwzględnić również budowę czwartego peronu. Do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zostanie dostosowane przejście pod torami, m.in. zaplanowano montaż wind na peron. Projekt obejmuje też remont wiat.

Jak zmieni się dworzec Toruń Miasto?

Na stacji zmodernizowany zostanie cały kompleks budynków należących do PKP: dworzec, „stara apteka” i tzw. „stare szalety”.

– Na parterze dworca będą kasy, poczekalnia, toalety i przestrzeń dla najemców komercyjnych – dodaje rzecznik prasowy PKP. – Ze względu na dogodną lokalizację dworca na piętrze planowane jest urządzenie hostelu.

Oprócz modernizacji istniejącego peronu, prace realizowane będą w przejściu podziemnym. Według planów, ma być ono wydłużone do ul. Sowińskiego.

Pierwsi pasażerowie z wyremontowanych dworców skorzystają już w połowie 2022 r.

Zmiany obejmą także trasę między dworcami Toruń Wschodni a Toruń Miasto, gdzie powstanie drugi tor. Pozwoli to na likwidację tzw. wąskiego gardła i zwiększenie przepustowości na tym odcinku.

– Zmodernizowane zostanie 6 km torów oraz sieć trakcyjna – dodaje Mirosław Siemienic, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowy system sterowania zwiększy bezpieczeństwo i sprawność prowadzenia ruchu kolejowego. Dokumentacja ma uwzględnić szybszy przejazd pociągów od 60 do 120 km/h, w miejscu obecnych 40-100 km/h. Nad Wisłą zaplanowano remont mostu kolejowego z 1873 r. oraz  mostu nad Strugą Toruńską.

Na dworcu Toruń Wschodni powstanie węzeł przesiadkowy z komunikacji podmiejskiej i miejskiej. Przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Żółkiewskiego i Curie-Skłodowskiej. Na moście kolejowym miasto zbuduje kładkę pieszo-rowerową. Przebudowana zostanie kładka Garbaty Mostek nad linią (nr 353), która łączy ul. Chrobrego z ul. Sobieskiego.

Przy dworcu Toruń Miasto przebudowana zostanie ul. Sowińskiego oraz rondo na Placu Pokoju Toruńskiego do mostu kolejowego.

Przygotowanie dokumentacji projektowej zostanie sfinansowane przez partnerów projektu. Dokumentacja powstanie do listopada 2021 r. Wartość zadania wynosi prawie 12 mln zł brutto. Wkład PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to 6,753 mln zł brutto (5,490 mln zł netto).  

1 thought on “Dworce Toruń Wschodni i Toruń Miasto przejdą modernizację. Co się zmieni?

  1. mam pytanie chcę jechać z poznania do ciechocinka 29 stcznia 2020 r.które pociągi jadące z Poznania zatrzymują się w Toruniu miasto i czy z tego dworca jest polączenie autobusowe do Ciechocinka.jestem zainteresowana pociągami w godzinach rannych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *