Dyrygentka chóru Astrolabium doceniona. Kinga Litowska otrzymała nagrodę ministra kultury

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Lech Kamiński

Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz założycielka i dyrygentka Chóru Astrolabium Kinga Litowska odebrała w ostatnią środę nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyplom wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski, towarzyszył mu wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz.

REKLAMA

Cieszę się, że pan premier, minister kultury i dziedzictwa narodowego przychylił się do mojej prośby i podjął decyzję o przyznaniu pani dyrektor nagrody za pracę artystyczną i dydaktyczną, w tym za kierowanie Zespołem Szkół Muzycznych, który obchodzi jubileusz 100-lecia swojej aktywności – powiedział prezydent Zaleski.

Kinga Litowska ukończyła Wydział Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie na tej samej uczelni. W 2005 r. uzyskała stopień doktora sztuki, a w roku 2017 doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzyczne, w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Wieloletnia nauczycielka, od 4 lat kieruje Zespołem Szkół Muzycznych w Toruniu. Placówka obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania. W 1999 roku zakładała chór “Astrolabium”, w którym jest dyrygentką. Zespół tworzy około 40 osób zajmujących się muzyką zawodowo bądź z zamiłowania. Artyści pod dyrekcją Kingi Litowskiej zdobyli wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotą Lutnię i Grand Prix Musica Sacra a Roma festiwalu Interkultur.

Chór Astrolabium wielokrotnie uświetniał ważne wydarzenia toruńskie i promował nasze miasto w Polsce i za granicą, dlatego prezydent Torunia wyróżnił go w 2009 r. Medalem Thorunium. Powołane przez wyróżnioną artystkę Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, wraz z niemiecką agencją Meeting Music organizuje także w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, na który przyjeżdżają zespoły wokalne z całego świata. W tym roku odbyła się ósma edycja wydarzenia.

Tagged

1 thought on “Dyrygentka chóru Astrolabium doceniona. Kinga Litowska otrzymała nagrodę ministra kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *