Dzieci wracają do szkół. W Toruniu ruszają przygotowania

Box2 Wiadomości

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało wczoraj, że 1 września uczniowie wracają do szkół. Przed samorządami stoi teraz wyzwanie przygotowania placówek do powrotu do zajęć stacjonarnych. O aktualnej sytuacji w Toruniu poinformował dziś prezydent Michał Zaleski.

Jeszcze wczoraj, po oficjalnym komunikacie MEN, miasto skontaktowało się z dyrektorami toruńskich szkół, by ci rozpoczęli przygotowania do powrotu uczniów do szkół, co wobec obowiązujących obostrzeń, nie będzie proste.

– Będzie to wielki sprawdzian dla nas wszystkich – zapowiedział prezydent. 

Dyrektorzy placówek będą odpowiedzialni za odpowiednie przygotowanie obiektów i pracowników, ale też przygotowanie i wdrożenie procesu nauczania i – co szczególnie ważne – współpracę i stały kontakt z rodzicami. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność funkcjonowania szybkiej i skutecznej metody komunikacji.

– Wczoraj przekazaliśmy prośbę do dyrektorów, by rozpocząć przygotowania. Zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na konieczność wiedzy. Dyrektorzy muszą wiedzieć, jakie obowiązują przepisy, co wydaje w komunikatach MEN, GIS i Ministerstwo Zdrowia. Poprosiliśmy o opracowanie komunikatów, wewnętrznych regulaminów i procedur funkcjonowania szkół – mówił Michał Zaleski.

Określone mają być kwestie dostępu do szkół, czy postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem. Do tego dochodzą sprawy związane z dezynfekcją, czy zachowaniem dystansu.

Ministerstwo zapowiedziało powrót do szkół, ale nie wyklucza się również okresowych przejść na zdalną naukę – właśnie w sytuacjach kwarantanny.

– Przewiduje się, że okres zamknięcia szkoły i całkowitego nauczania zdalnego będzie zawsze dotyczył tylko konkretnej szkoły i będzie trwał nie dłużej niż 2-3 tygodnie, czyli tyle, ile trwa okres kwarantanny – wyjaśniał Michał Zaleski.

Prezydent poruszył także kwestie zapewnienia czystości w szkołach, wobec zaleceń o częstszym ich sprzątaniu.

– Czystość w szkołach w Toruniu jest wzorcowa. Toruńskie szkoły są zadbane, czyste, posprzątane – mówił. – Zwiększenie częstotliwości sprzątań, dezynfekcji albo będzie wiązało się z koniecznością okresowego pozyskania osób, które będą przy tym pomagały albo osoby pracujące w obsłudze szkół się tego podejmą. 

Pozostaje jeszcze sprawa badań dla pracowników placówek. Na chwilę obecną, nie są dla nich planowane testy w kierunku koronawirusa.

– Nie ma takich wytycznych GIS, nie ma również takich wskazań ze strony MEN. Sami nie mając wsparcia w postaci możliwości zrobienia tych badań ze środków innych niż gminne nie podejmujemy się tego wyzwania – tłumaczył prezydent Michał Zaleski.

Warto wziąć pod uwagę, że decyzja o przywróceniu stacjonarnego nauczania pojawiła się dopiero wczoraj, dlatego wiele kwestii może pozostawać jeszcze niejasnych. Na pełniejszy obraz sytuacji trzeba będzie jeszcze poczekać.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *