Dzień kultury Csángó i zespół Szépszerével

Box2 Kultura
Mat. nadesłane

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na koncert i zabawę muzyczną w węgierskiej odsłonie. Wydarzenie odbędzie się w piątek 29. listopada w Muzeum Etnograficznym. W programie: warsztaty tańców Csángó (godz.11.00), koncert z prezentacją kultury Csángó (18.30), potańcówka z muzyką na żywo (godz. 20.00

Csángó to mniejszość węgierska osiadła przed wiekami na terenie dzisiejszej Mołdawii i Gimeszu, regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Tradycja Csángó, która kształtowała się w izolacji od Węgier zachowała wiele cech archaicznej kultury węgierskiej, ale także wzbogaciła się wchłaniając elementy kultur sąsiednich: rumuńskiej, południowosłowiańskiej i tureckiej.

REKLAMA

Muzycy grupy Szépszerével to uczniowie wiejskich muzykantów: Gyulai Farkas gra na skrzypcach, fletach i “kavalu”, Sámsondi Gergely na “kobozie” i cymbałach. Większość tańców Csángó tańczy się w kręgu, więc nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są proste, choć żywiołowe tempo może przyprawić o zawrót głowy. Więcej informacji nt. zespołu szépszerével.hu

Sala widowiskowa, wstęp na warsztaty i potańcówkę – wolny.

Bilety na koncert w cenie: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny (2+2) – 30 zł do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 26 listopada i w dniu imprezy. 

Wydarzenia w Muzeum są częścią polskiej trasy koncertowej zespołu, która obejmuje Kraków, Warszawę i właśnie Toruń. Tu odbędą się także warsztaty wokalne i instrumentalne organizowane w przeddzień przez grupę “n-obrotów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *