Dziś 102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość

Box2 Wiadomości
Fot. Sławomir Kowalski dla UMT

Dziś (18 stycznia) obchodzimy 102. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Część uroczystości z nią związanych odbyła się już w niedzielę. Dziś mają miejsce kolejne wydarzenia. Co się dzieje w mieście?

W niedzielę torunianie mogli być świadkami m.in. halleriady, czyli pokazy ułanów w mundurach hallerczyków, a także koncertu pieśni z okresu 20-lecia międzywojennego, granego z balkonu Ratusza Staromiejskiego.

Dzisiejsze obchody zaczęły się od nieco bardziej oficjalnych wydarzeń. W trzech miejscach w mieście złożono kwiaty – pod obeliskiem Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius oraz pod tablicą gen. Józefa Hallera na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

O godz. 15:00 kwiaty zostaną złożone także pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Z pl. Świętej Katarzyny odbędzie się przemarsz na Rynek Staromiejski, gdzie odbędzie się uroczystość patriotyczna.

– Dzień rocznicy, wtorek 18 stycznia tradycyjnie rozpoczniemy od złożenia kwiatów w miejscach upamiętniających bohaterów tamtych dni, a o godz. 15:00 przemaszerujemy wraz z wojskiem spod pomnika gen. Józefa Hallera na Rynek Staromiejski. Tam odbędzie się uroczystość patriotyczna, zakończona salutem armatnim Bractwa Kurkowego – zapowiedział w mediach społecznościowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Tagged

2 thoughts on “Dziś 102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.