Dziś do godz. 15 mają zniknąć plakaty wyborcze. Które konkretnie?

Box2 Wiadomości
Tak wygląda plakat Piotra Całbeckiego na słupie przy ul. Łyskowskiego, fot. WG

“Wzywa się te komitety wyborcze, które naruszyły przyjęte zasady plakatowania do ich usunięcia w terminie do dnia 25 września br. do godz. 15” – czytamy w piśmie, które otrzymały komitety wyborcze. Skąd taka decyzja?

Zasady są jasne. Wszystkie komitety wyborcze zostały poinformowane o tym, w jaki sposób mogą reklamować swoich kandydatów w miejscach, gdzie można bezpłatnie umieszczać plakaty. Nie wszyscy kandydaci tego się trzymają.

Pisaliśmy o tym dziś. Sprawę nagłośnił Maciej Cichowicz, toruński radny i kandydat komitetu My Toruń. Więcej:

Czy w Toruniu jest łamane prawo wyborcze? Na słupach panuje samowolka.

Gdzie można znaleźć zbyt duże plakaty, które nie trzymają się przyjętych zasad? Przede wszystkim na słupach ogłoszeniowych. Jeden z takich plakatów – z podobizną Piotra Całbeckiego – wisiał na al. Solidarności. 

Pełnomocnik ds. wyborów w Toruniu przypomniał wszystkim komitetom – a jest ich w Toruniu 14 – o zasadach dotyczących plakatowania i powierzchni przysługujących danym komitetom. Jednocześnie poinformował, że te plakaty, które naruszyły przyjęte zasady, mają zostać usunięte do 25 września do godz. 15.

– Część komitetów wyborczych rozpoczęła już plakatowanie i zajmuje większe powierzchnie na słupach ogłoszeniowych niż przysługujące danemu komitetowi – czytamy w piśmie Przemysława Czechowskiego, dyrektora magistrackiego biura obsługi urzędu.

Jakie są zasady plakatowania w wyznaczonych bezpłatnych miejscach? Do dyspozycji każdego komitetu jest powierzchnia wynikająca z ilorazu 9,5 m kw. i liczby wszystkich komitetów wyborczych (z przesłanej informacji w dniu 21 września powierzchnia przypadająca na każdy komitet to 0,63 m kw. z zachowaniem formatu w niej określonym). W przypadku słupów oświetlenia ulicznego każdy komitet wyborczy ma do dyspozycji liczbę słupów wynikającą z ilorazu liczby słupów oświetlenia ulicznego na danej ulicy i liczby wszystkich komitetów wyborczych (z zaokrągleniem w dół do liczby całkowitej).

Jeśli zauważycie na słupach lub latarniach zbyt duże plakaty wyborcze, możecie zgłosić to miejskiej komisji wyborczej lub po prostu wpiszcie daną lokalizację w komentarzu pod tekstem.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *