E-dowody w Toruniu. Wnioski będą przyjmowane od…

Box2 Wiadomości
fot. Urząd Miasta Torunia/torun.pl

Toruński urząd miasta bierze udział w testach przedwdrożeniowych e-dowodu, które organizuje Ministerstwo Cyfryzacji. Wnioski o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną będą przyjmowane od 4 marca.

Dziś rozpoczęły się testy przedwdrożeniowe e-dowodu, które prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji.

“Pracownicy obsługujący wydawanie dowodów osobistych na bieżąco zapoznają się z regulacjami prawnymi oraz przećwiczą swoje umiejętności realizując ustalony scenariusz zadań testowych” – informuje toruński magistrat.

Przygotowania do uruchomienia ministerialnej platformy w wydziale spraw administracyjnych urzędu miasta są w toku. Dzięki niej urzędnicy będą mieć dostęp do interaktywnego kursu szkoleniowego, który pokaże zmienione i nowe funkcjonalności aplikacji obsługującej proces wydawania dowodów osobistych.

Wnioski o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodu, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych i z zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej, będą przyjmowane od 4 marca.

– E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Nowy dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego. Wewnątrz jednak znajdzie się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Wnioski o e-dowód będzie można złożyć w przypadku: utraty ważności poprzedniego dokumentu, zniszczenia lub jego utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Cyfryzacji.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *