ECF Camerimage. 102 studia zgłosiły się do konkursu dla architektów

Box1 Wiadomości
fot. materiały prasowe

102 studia architektoniczne z 20 krajów złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Tego, kto ostatecznie zwycięży w konkursie dla architektów, dowiemy się pod koniec lipca. Budynek ma zostać ukończony do 2025 roku.

Wnioski architektów przejdą teraz kontrolę formalną. Studia zostaną poinformowane o jej wynikach. Jeśli wnioski zostaną zatwierdzone, architekci przystąpią do projektowania. Termin ubiegania się o taką możliwość minął 25 marca. O stworzenie projektu ECF Camerimage ubiegają się 102 studia architektoniczne z 20 krajów na całym świecie. Najwięcej ofert, bo aż 54, złożonych zostało przez rodzime studia z Polski.

Jeśli chodzi o zagranicę, najwięcej zgłoszeń pochodzi z Włoch i Hiszpanii – po 6. Dalej znalazły się studia francuskie i brytyjskie (po 5), austriackie, czeskie i niemieckie (po 3), fińskie, holenderskie, japońskie, kanadyjskie i szwajcarskie (po 2). Po jednym studiu zgłosiło się z Argentyny, Bułgarii, Chin, Danii, USA, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ostatecznego wyboru dokona sąd konkursowy, w skład którego wejdą przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminy Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Fundacji Tumult. Budynek ECF Camerimage ma kosztować 600 mln zł, w tym 400 mln zł to kwota zapewniona ze strony państwa. Pozostałe 200 mln zł to pieniądze pochodzące z budżetu miasta.

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu budzi sporo kontrowersji. Mimo iż radni dali zielone światło dla inwestycji, swój sprzeciw mają społecznicy. Niedawno rada miasta odrzuciła petycję o zorganizowanie referendum w sprawie budowy Camerimage w Grodzie Kopernika.

Tagged

2 thoughts on “ECF Camerimage. 102 studia zgłosiły się do konkursu dla architektów

 1. Szanowne torunianki i torunianie.
  NIGDY
  by nie powstała teoria torunianina,
  obywatela Mikołaja Kopernika,
  o ruchu planet, gdyby to miało zależeć od głosowania “ładnych” Torunia,
  zwłaszcza od radnego Jakubaszka.
  Do dzisiaj świat nie znałby ani telefonu, ani komputera, ani nawet…
  ŻARÓWKI.
  Nie zgadzajcie się na tę parodię ekonomiczną:
  “Cudowne ECFC-dzieło ojca Żydowicza”.
  P.S.
  Mieszczanie Torunia!
  Zasługujecie na szacunek.
  To Wy jesteście władzą.
  Im, radnym, należy się okazywać wdzięczność i posłuszeństwo
  wobec Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *