ECF Camerimage. Ruszył konkurs dla architektów

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W ostatni dzień lutego Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku ECF Camerimage. Jesteśmy więc coraz bliżej poznania wyglądu siedziby instytucji, która zgodnie z zapowiedziami Marka Żydowicza, ma być architektonicznym arcydziełem.

Przypomnijmy: budowa nowego obiektu na toruńskich Jordankach ma kosztować 600 mln zł, z czego 400 mln zł to pieniądze z budżetu państwa, a pozostałe 200 mln zł wyłoży miasto. Prace mają być realizowane w latach 2021-2025. Sama instytucja ECF Camerimage powołana została na początku 2020 roku.

REKLAMA

W styczniu ogłoszono konkurs na identyfikację wizualną. Teraz ruszył konkurs na koncepcję architektoniczną budynku siedziby. Obejmuje to również zagospodarowanie terenu wokół. Przedstawiony przez projektantów projekt ma być “nowoczesny, nietuzinkowy, odający w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa”. Organizatorzy liczą na udział w konkursie największych studiów architektonicznych z całego świata. 

Sam budynek powinien być nowatorski, ale zarazem uwzględniający bliskość Starego Miasta. Organizatorzy zakładają, że znajdzie się w nim miejsce na reprezentacyjną salę główną z widownią, reprezentacyjne foyer, pomieszczenia recepcyjno-kasowe, przestrzeń wystawowo-targową, sale ekspozycyjne dedykowane szeroko rozumianej sztuce filmowej, sale kinowo-multimedialne, przestrzenie edukacyjne, studio produkcji i postprodukcji filmowej z zapleczem, podziemne garaże oraz reprezentacyjny plac przed frontem obiektu.

Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do końca lipca. Wyboru dokona sąd konkursowy, w skład którego wejdą przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminy Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Fundacji Tumult.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.