Ekipa Fortu I uruchomiła most [WIDEO]

Box2 Wiadomości
fot. materiał wideo Centrum Kulturalno-Historyczne Fort I Toruń

Centrum Kulturalno – Historyczne, działające przy najmłodszym forcie w Twierdzy Toruń, tworzone jest przez pasjonatów militarnej historii miasta. Nie tylko opiekują się oni XIX-wiecznym obiektem, ale także odkrywają jego tajemnice.

Ostatnio ekipie Fortu I udało się uruchomić most.

Nadeszła epokowa chwila! Coś co pozostawało niewzruszone przez długie lata… Ostatnio poruszyło nasze uśpione marzenia – opisywali w mediach społecznościowych.

Budowa Fortu I ruszyła w 1888 r. i trwała 4 lata. Obiekt ma około 3,5 tys. mkw. Jego patronem jest Jan III Sobieski. Na terenie toruńskiego fortu znajdują się cztery punkty obserwacyjne, cztery wieże haubic i stanowisko z baterią dział szybkostrzelnych.

To jeden z najciekawszych fortów w Polsce, bo to jedyny zachowany fort pancerny na granicy wschodniej z okresu II Rzeszy – mówi Jan Huzakowski, członek Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej “REX”, w filmie promującym Fort I.

W świetlicy Fortu I swoją siedzibę ma świetlica Fundacji Melodia Serc. Na terenie obiektu prowadzone są także cykliczne zajęcia z podstaw łucznictwa, organizowane przez Stowarzyszenie Łuczników Toruńskich FORT. Fort I można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 11:00, 13:00 i 15:00.

Przypominamy, że ostatnio w Forcie I odsłonięto windę amunicyjną, której mechanizmy zachowały się niemal w nienaruszonym stanie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *