Elektryczne Gitary na sylwestra. Gwarancja dobrej zabawy czy impreza dla emerytów?

Kultura Polecamy Wiadomości
Miejski sylwester 2017, fot. www.torun.pl

Nowy Rok w Toruniu przywitamy z zespołem Elektryczne Gitary. Kultowa grupa z lat 90. zaśpiewa na Rynku Staromiejskim tuż po północy. Przedtem covery znanych i lubianych przebojów wykonają muzycy Trzech Koron 2000. Głosy mieszkańców, co do atrakcyjności miejskiej zabawy, są podzielone.

– Brak pomysłu czy zbyt późno rozpoczęte przygotowania? – te i wiele innych pytań od kilku dni zadają sobie internauci. Podczas gdy najprężniej działające miejskie instytucje kultury w ciągu całego roku ściągają do Torunia największe gwiazdy polskiej i światowej estrady, w sylwestra miasto serwuje nam coverowe hity i przykurzone przeboje. Czy jest źle? Nie. Ale mogłoby być o wiele lepiej.

REKLAMA

– Mam wrażenie, że miejski sylwester organizowany jest na ostatnią chwilę – komentuje Adam Binczak, twórca bloga wyspakultury.pl. – Artystów na takie wydarzenia rezerwuje się z dużym wyprzedzeniem. Moim zdaniem taniej by było zorganizować dyskotekę pod chmurką z DJ-em i zamienić Rynek Staromiejski w wielki taneczny parkiet.

Podobnego zdania jest także Piotr Grabski, dziennikarz muzyczny, związany z lokalnymi mediami.

– Analizując tegoroczne propozycje muzyczne, mam mieszane uczucia – zaznacza. – Z jednej strony rozumiem taki wybór, gdyż Elektryczne Gitary czy Trzy Korony 2000 to zespoły, których hity znają wszyscy. Z drugiej strony brakuje mi czegoś świeżego. Jest wielu artystów, jak chociażby grający w ubiegłych latach Dawid Kwiatkowski czy Ania Rusowicz, którzy mogliby przyciągnąć młodych do uczestnictwa w tej imprezie. Uważam, że dobrym pomysłem byłoby znalezienie w przyszłym roku złotego środka pomiędzy weteranami a młodą krwią. Brakuje również zwrócenia uwagi na toruńskich muzyków, których mamy przecież mnóstwo, a co najważniejsze – wielu z nich reprezentuje naprawdę wysoki poziom. Takie działania pokazałyby, że Toruń stawia również na lokalne talenty.

Dużą rolę w organizacji zabawy sylwestrowej odgrywają jednak pieniądze. W ubiegłym roku jedna ze znanych wokalistek wolała zapłacić karę umowną i zrezygnować z koncertu w Toruniu, na rzecz zabawy organizowanej przez Telewizję Polską w Zakopanem. Nowy Rok na Rynku Staromiejskim przywitaliśmy wtedy razem z Anią Rusowicz. Czy w tym roku „Trzy Korony 2000” i Elektryczne Gitary także przyciągną tłumy?

– Na koncerty kultowych zespołów zawsze przychodzą setki osób – zaznacza Anna Szatan, autorka bloga „Piekielna Strona Popkultury”. – Mam nadzieję, że usłyszymy znane i lubiane przez wszystkich przeboje takie jak “Kiler”, “Co ja robię tu?” czy “Człowiek z liściem”. Z pewnością to lepsza propozycja, niż gdyby zdecydowano się zaprosić np. jakąś „gwiazdkę” z talent show.

Torunianie widzą zarówno plusy, jak i minusy oferty przygotowanej przez miasto dla mieszkańców. Jak podkreśla Michał Gajewski, właściciel agencji artystycznej „Powsinoga”, o gustach się nie dyskutuje.

– Każdy z nas na inne upodobania muzyczne, jednak w porównaniu z latami ubiegłymi, tegoroczny program wydaje się nawet ambitny – komentuje Gajewski. – Plenery sylwestrowe rządzą się swoimi prawami – każdy z nas jest żądny zabawy. Wszystkim się jednak nie dogodzi. Ja, organizując takie wydarzenie, zdecydowałbym się na zupełnie inny program. Jaki? Bardziej odkrywczy. Jednak dopóki ktoś nie pójdzie pod prąd, nie przełamie konwenansów, nic się tu nie zmieni.

Jak wygląda proces doboru artystów, zapraszanych przez organizatora miejskiego sylwestra – Toruńską Agendę Kulturalną? Dlaczego wybór padł akurat na wspomniane dwa zespoły?

– Bardzo wielu artystów już dawno podpisało kontrakty na udział w sylwestrze organizowanym przez ogólnopolską telewizję lub radio – zaznacza Przemysław Draheim, rzecznik prasowy TAK. – Każdy tej nocy chciałby się doskonale bawić, a to możliwe jest przy zespołach znanych i lubianych. Liczba przebojów grupy Elektryczne Gitary jest tak duża, że artyści dają nam gwarancję dobrej zabawy.

Zabaw, głośnych śpiewów i tańców z całą pewnością nie zabraknie. To przecież sylwester. A że zabraknie świeżości? Tej nocy nie będzie to miało większego znaczenia.

Jakie jest Wasze zdanie na temat doboru artystów na tegorocznego sylwestra w Toruniu? Czekamy na Wasze opinie.

Tagged