Emeryci i renciści będą mogli więcej zarobić. Zwiększono limity

Wiadomości
fot. Pixabay

Limity zarobkowe dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego zostaną zwiększone od 1 czerwca. Przychód nie będzie mógł przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Emeryci i renciści mogą dorabiać do swoich emerytur i rent, ale muszą pamiętać o limitach dodatkowych przychodów, jeżeli nie chcą uszczuplić wysokości swoich świadczeń emerytalnych. Przekroczenie tych limitów może spowodować nie tylko zmniejszenie świadczenia, ale nawet jego zawieszenie.

Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 czerwca jest to kwota 3732,10 zł – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co w sytuacji, gdy dodatkowy przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia? W sytuacji, gdy nie przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenie (6931 zł), świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Natomiast, jeżeli przychód przekroczy kwotę 6931 zł to emerytura lub renta zostaną zawieszone. W przypadku renty socjalnej górna kwota graniczna to 3732.10 zł.

Bez ograniczeń do emerytury mogą natomiast dorabiać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, a także renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych lub wojskowych. Zdecydowana większość rencistów i emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego muszą pamiętać o narzuconych limitach przychodów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *