EnergaCAMERIMAGE rusza w sobotę. Nie zabraknie gwiazd kina

Box1 Kultura Polecamy
fot. Łukasz Piecyk

Quentin Tarantino, Danny DeVito, Richard Gere. Brzmi jak lista nominowanych do Oscara. Tym razem jednak to goście festiwalu EnergaCamerimage, którzy najbliższe dni spędzą w Toruniu.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorskiej, będzie miał swoją 27. odsłonę w grodzie Kopernika. Podczas tego wydarzenia odbywają się spotkania z przedstawicielami świata filmu (reżyserami, operatorami oraz aktorami), projekcje filmowe, warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych twórców sztuki filmowej, pokazy specjalne, premiery, przeglądy filmowe i retrospektywy, a także imprezy towarzyszące, takie jak wystawy czy koncerty. Nieodłącznym elementem festiwalu jest pokaz nowoczesnego sprzętu filmowego i technologii stosowanych w produkcji i postprodukcji filmowej. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult z siedzibą w Toruniu. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.

REKLAMA

Decyzja o powrocie Camerimage do Torunia została oficjalnie ogłoszona 7 marca podczas V sesji Rady Miasta Torunia. Wtedy prezydent Torunia Michał Zaleski nie krył radości.

– Ta informacja o decyzji organizatora festiwalu Camerimage to radosne wskazanie na nasze miasto, w którym mogą odbywać się wydarzenia i imprezy o randze światowej.

Przygotowania do powrotu Camerimage do Torunia zaczęły się dużo wcześniej. 20 grudnia 2017 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie możliwości realizacji w Toruniu kolejnych edycji MFF Camerimage, jeśli w pobliżu CKK Jordanki powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage (dzisiaj to Europejskie Centrum Filmowe Camerimage). Minister Piotr Gliński poparł ten pomysł, a prezydent Michał Zaleski w imieniu miasta zadeklarował podjęcie się roli inwestora Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage.

– 30 czerwca 2020 r. będzie wiadomo, czy Toruń będzie gospodarzem Camerimage przez kolejne 19 lat – mówił włodarz miasta podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kinie Centrum. – Bardzo cieszę się, że festiwal jest ponownie w Toruniu, otwiera drogę dla nas. Bądźmy zwolennikami tego, by nam wszystkim się to powiodło. Festiwal Camerimage słynie z zapraszania wielkich nazwisk. Kiedy jeszcze impreza odbywała się poza Toruniem, to Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu gościło Bryana Adamsa (w 2015 r. muzyk osobiście otworzył w CSW wystawę swoich fotografii „Exposed – Obnażeni”) czy Davida Lyncha, którego wystawę prac plastycznych „Silence and Dynamism” można było od 2017 r. oglądać w CSW. Wśród gwiazd kina podczas Camerimage pojawiali się m.in.: Darren Aronofsky, Keanu Reeves, Mike Leigh, Ken Loach, Joel and Ethan Coen.

W tym roku do Torunia przyjadą m.in. Quentin Tarantino, Richard Gere, Edward Norton, Danny DeVito oraz operator filmowy Robert Richardson. Podczas oficjalnej gali zamknięcia festiwalu (16 listopada) Richardson i Tarantino osobiście odbiorą Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser i przedstawią swój najnowszy film „Pewnego razu… w Hollywood”.Film szczególnie interesujący dla polskich widzów z uwagi na wątek związku Romana Polańskiego (w rolę Polańskiego wcielił się zresztą polski aktor Rafał Zawierucha) i Sharon Tate.

Dyrektor festiwalu spytany o to, czy i gdzie zwykli torunianie będą mieli okazję zobaczyć w przestrzeni Torunia Quentina Tarantino, podkreślał, że ze względu na sławę reżysera nie jest to proste.

– To nie jest prosta sprawa, rozmawiamy z agentami Tarantino, ale to jest osoba niezwykle zmęczona spotkaniami czy sławą. Namawiam prezydenta na zbudowanie Centrum właśnie po to, żeby na spotkania z takimi gwiazdami mogli przyjść nie tylko profesjonaliści, którzy przyszli obejrzeć profesjonalny sprzęt.

Głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba – przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny). Analogicznie w konkursie etiud studenckich przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kijanki. Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Pilotów Seriali TV, EnergaCAMERIMAGE Market, EnergaCAMERIMAGE Forum oraz nagrody specjalne. W tym roku otrzymają je m.in. operator John Bailey (za całokształt twórczości), Edward Norton (nagrodę aktorską im. Krzysztofa Kieślowskiego) oraz reżyser Lech Majewski.

Historia Camerimage sięga lat 90. Gospodarzami filmowego święta były jak dotąd trzy polskie miasta: Toruń (1993–1999), Łódź (2000–2009), Bydgoszcz (2010–2018). Początkowo festiwal występował pod nazwą „Camerimage”. W latach 2007-2013 dołączono do nazwy człon „Plus” – od nazwy głównego sponsora. W 2014 r. festiwal powrócił do oryginalnej nazwy „Camerimage”. Od 2018 r. w nazwie pojawił się główny sponsor strategiczny – Grupa Energa. Stąd tegoroczny festiwal to „EnergaCamerimage”. Pierwsze edycje odbywały się na przełomie listopada i grudnia. Od 2013 r. festiwal przeniesiono na połowę listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *